18/02/2024
Valhalla Phantoms 17 18 24 13 - 72 -
N.A. 99ers 13 21 12 21 - 67 -

Τρομακτικοί οι Βικίνγκς!

Η αρμάδα του Γεωργακά έχοντας τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και κρατώντας την ψυχραιμία της στην αντεπίθεση των 99ers, επικράτησε 72 – 67 και έβαλε γερά τις βάσεις για να κλειδώσει την τέταρτη θέση.

Οι ομάδες αναμενόμενα έβγαλαν πολλή ενέργεια από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τους Phantoms να εκμεταλλεύονται την κυριαρχία του Τσινιόκα(8) μέσα στο ζωγραφιστό και την έκρηξη του Jerico(6), οδηγώντας την κούρσα και κρατώντας το προβάδισμα με 17 – 13. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Καζάκου στηρίχθηκε στην καλή μέρα του Μαραγκουδάκη που πέτυχε 9 πόντους και στα δύο σουτ από μέση απόσταση του Μερμίγκη.

Με την ίδια υψηλή ένταση κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τους τυπικά γηπεδούχους να οδηγούνται από την τριάδα Τσινιόκα(6), Κρινή(6) και Jerico(4) κρατώντας την πρωτοπορία στο τέλος του ημιχρόνου και τους 99ers με δύο τρίποντα του Δημάδη, 6 πόντους του Μερμίγκη και 4 του Κοκκίνη να μένουν σε απόσταση αναπνοής(35-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Γεωργακά που εκτόξευσε τη διαφορά στο + 13. Οι Phantoms με πολυφωνία στην επίθεση και τους Jerico με 7 και Κρινή με δύο γκολ φάουλ να ξεχωρίζουν, πήραν για τα καλά κεφάλι στο σκορ και διαμόρφωσαν το 59 – 46. Στο αντίπαλο στρατόπεδο,οι 99 ρηδες που αντιμετώπιζαν τρομακτικά προβλήματα στην άμυνα, έμειναν στην διεκδίκηση του αγώνα, χάρη στους 4 πόντους του Βασιλάκη και το τρίποντο του Δημάδη στην εκπνοή.

Τα Φαντάσματα έδειχναν να ελέγχουν εύκολα το ματς στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με ηγέτη τον Κρινή στην επίθεση με 6 πόντους, όμως οι 99 ρηδες που δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με αντεπίθεση διαρκείας και σε πρώτη γραμμή τους Βασιλάκη(4), Καθάριο(4), Δημάδη(3) και Κοκκίνη, πλησίασαν 69– 66. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να οκοκληρώσουν την μεγάλη ανατροπή και ομάδα του Γεωργακά με
τον Κρινή να ευστοχεί από την γραμμή της φιλανθρωπίας,κλείδωσε την νίκη και διαμόρφωσε το τελικό 72 – 67.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Μαραγκουδάκης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Phantoms είχαν 26/58 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 14/21 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι 99ers είχαν 17/45 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 15/27 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ , μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Valhalla’s Phantoms(Γεωργακάς):Jerico 19, Hooman, Ermis 4, Γεωργακάς 3, Κοκόλας, Κρινής 23(10ρ.), Κότσιρας, Παπαϊωάννου, Τσινιόκα 19(17ρ.), Φλάκας 4.

NA 99ers(Καζάκος): Βασιλάκης 10, Δημάδης 12, Καθάριος 4, Κοκκίνης 7(14ρ.), Μαραγκουδάκης 23, Μερμίγκης 11(8ρ.), Παντελίδης (8 ρ).

Τι μας άρεσε: Η ομοιογένεια, η υγεία και η διάθεση που βγάζουν οι Valhalla Phantoms.