12/11/2022
Retro Pacers 24 21 17 17 - 89 -
Intercity BC 7 7 5 6 - 25 -

Τρομακτικοί Retro Pacers!

Αήττητοι παρέμειναν στο πρωτάθλημα οι Retro Pacers καθώς συνέτριψαν την Intercity στο ΣΕΦ το βράδυ του Σαββάτου.

Καλύτεροι ήταν οι Retro Pacers στο ξεκίνημα της αναμέτρησης καθώς με τρίποντα του Μπουρμπόν και δίποντα του Σέμπογλου προηγήθηκαν με 16-5. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι που μπήκαν νωχελικά, στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Νικολάου και του Σταματόπουλου. Στα τελευταία λεπτά η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, ο Γεωργάρας συνδέθηκε με το καλάθι και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-7.

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, οι Retro Pacers έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ, κυριάρχησαν στις δύο μεριές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 21-7 έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη (45-14). Ο Αντωνίου διακρίθηκε από το... ναυάγιο της Intercity,που ωστόσο δεν θύμιζε την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι γηπεδούχοι έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά τη νίκη έπαιξαν με... άλλο αέρα και έβλεπαν το καλάθι σαν... βαρέλι. Έτσι με τρομερό μπάσκετ και πάλι και επιμέρους σκορ 17-5 εκτόξευσαν την διαφορά στο +53 (72-19) ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, οι Χριστοδούλου, Βαμβακάρης και Καζαφέρης συνδέθηκαν με το καλάθι και οι Retro έφτασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 89-25. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς απογοητευμένοι από την εμφάνισή τους θα πρέπει να ξεχάσουν την συγκεκριμένη αναμέτρηση και να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεωργάρας με double double και 24 πόντους (10/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/37 δίποντα, 12/33 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/39 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Retro Pacers (Γεωργαράς): Γεωργάρας 24 (1), Σέμπογλου 16, Βαμβακάρης 9 (1), Μπουρμπόν 16 (4), Χριστοδούλου 14 (4), Καζαφέρης 10 (2)

Intercity (Φιλίνης): Δόσκας 4, Σταυρόπουλος, Σταματόπουλος 5, Νικολάου 12 (2), Αντωνίου 4, Σπαής.

Τι μας άρεσε: Παρά τις απουσίες τους, οι Retro έπαιξαν τρομερό μπάσκετ και εντυπωσίασαν με την εμφάνισή τους.

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός ότι σε κανένα σημείο του παιχνιδιού η Intercity δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική.