16/02/2020
Smokin' Aces 22 20 16 17 - 75 -
Πι Stoli α 16 11 11 17 - 55 -

«Τρομακτικοί» Smokin’ Aces!

Δίχως να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι Smokin’ Aces κέρδισαν εύκολα τα Πιστόλια με 76-55 στο κλειστό του Κολωνού για τον 2ο όμιλο της Master League και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στα play off.

Εξαιρετικοί ήταν οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα του παιχνιδιού αφού με τρίποντες «βόμβες» του Μαυραγάνη, δίποντα του Σταματίου και μεγάλες άμυνες του Μητράκη, προηγήθηκαν στο 10’ με 22-16. Ο Λιόλιος από την άλλη μεριά ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του, σημειώνοντας τους 12 από τους 16 πόντους της ομάδας του.

Τα πράγματα έγιναν πιο ξεκάθαρα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Φύκηρη να έρχεται από τον πάγκο και να τραβάει το… κουπί στην επίθεση και τους Σαπλαούρα, Μαυραγάνη, Μανίκα και Νίκαινα να βοηθούν σημαντικά, οι Smokin’ Aces «έχτισαν» διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τα Πιστόλια παρέμειναν σε χαμηλά για την ποιότητά τους επίπεδα, με τον Λιόλιο να κάνει και πάλι την διαφορά στην επίθεση. Σκορ ημιχρόνου, 42-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο δε μας έκανε σοφότερους. Οι γηπεδούχοι έχοντας την… ψυχολογία στα ύψη συνέχισαν να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Φύκηρη, Σαπλαούρα και Μαυραγάνη εκτόξευσαν την διαφορά στο +20 (58-38), ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση, με τους Ιωαννίδη και Φάρκωνα να συνδέονται μάλιστα με το καλάθι, όμως η κάκιστη αμυντική τους λειτουργία ήταν αυτή που τους είχε βάλει σε δύσκολη θέση.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η διαφορά είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, έβγαλαν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και σημείωσαν από 17 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Φύκηρης συνέχισε να σκοράρει με όλους πιθανούς τρόπους, ενώ από την άλλη μεριά, ξεχώρισαν οι Βούλγαρης και Λιόλιος. Τελικό σκορ στον Κολωνό 75-55.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Φύκηρης με 22 πόντους (11/13 δίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λιόλιος με 28 πόντους (4/12 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 8/10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/44 δίποντα (52,3%), 7/23 τρίποντα (30,4%) και 8/11 βολές (72,7%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/46 δίποντα (28,3%), 5/20 τρίποντα (20%) και 14/20 βολές (70%). Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

SmokinAces (Παπαζήσης): Φύκηρης 22, Νίκαινας 2, Σταματίου 6, Νινιός 3 (1), Μανίκας 8, Μητράκης 7 (12 ριμπ.), Σαπλαούρας 6, Παπαζήσης, Μαυραγάνης 21 (6)

Πιστόλια (Λιόλιος): Ντάσκαρης, Ιωαννίδης 11, Λιόλιος 28 (4), Φάρκωνας 4, Βούλγαρης 7 (13 ριμπ.), Λιανάς, Λαδάς 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των γηπεδούχων αλλά και η συνολική τους εμφάνιση.

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί.