14/12/2021
Aballiers 17 20 9 19 - 65 -
Peristeri Phantoms 18 10 10 21 - 59 -

Τρομερή εμφάνιση και δίκαιη νίκη για τους Aballiers!

Παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, οι Aballiers πήραν μεγάλη νίκη με 65-59 κόντρα στους ενισχυμένους Peristeri Phantoms!
Από το πρώτο δεκάλεπτο οι «Περιστεριώτες» μπήκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ και από νωρίς απέκτησαν τα ηνία του ματς, με τους Βαλάση – Μπεκρή και Φλάκα να σημειώνουν από 5. Για τους Aballiers, ο Σωτήρης Θάνος μείωσε στο πόντο, 18-17 και ο ίδιος ήταν ασταμάτητος αφού είχε βάλει ήδη 11 πόντους στο ματς.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Παγάνου ήταν εξαιρετική. Παίζοντας τρομερά στην επίθεση και με μπροστάρη τον Σωτήρη Θάνο που είχε 18 πόντους, έτρεξε ένα επιμέρους 20-10 και προηγήθηκε με 9, 37-28 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τους Peristeri Phantoms, 6 πόντους έβαλε ο Δημήτρης Μπεκρής που έπαιζε μόνος στην επίθεση, φτάνοντας στους 11 σε εκείνο το διάστημα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Aballiers έπαιζαν πιο συγκεντρωμένα και μεθοδικά. Αυτό τους οδήγησε σε μία ασφαλή διαφορά 8 πόντων, 46-38 στο 30′. Γραμματικός από την μία με 5 πόντους και Βαλάσης από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με την αύρα του Μπεκρή που έκανε «παππάδες» οι Peristeri Phantoms μείωσαν στο καλάθι. Τελικά όμως, οι Aballiers ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν μία δίκαιη νίκη με 65-59.
MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ανέστης Γραμματικός με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπεκρής με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και 2 τάπες.
Οι νικητές είχαν 25/67 εντός πεδιάς, 4/21 τρίποντα και 11/22 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 20 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι Peristeri Phantoms είχαν 16/74 εντός πεδιάς, 5/32 τρίποντα και 22/35 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 5 τάπες.
Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 2, Κρητικός 8, Θάνος Σ 19, Παγάνος 2, Τσαμπαλής 8, Θάνος Ν 2, Γραμματικός 20, Βερνίκος 4, Μανώλης.
Peristeri Phantoms (Κότσιρας): Μπεκρής 23, Φιλιππής, Κρινής 8, Αναστασόπουλος, Φλάκας 5, Κάλας 6, Βαλάσης 17, Κότσιρας
Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!