21/06/2022
Salonica Titans 14 8 12 14 - 48 -
Rising Suns 8 12 21 11 - 52 -

Τρομερή εμφάνιση και νίκη για τους Rising Suns!

Χάρης στην φανταστική τους εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο οι Rising Suns κατάφεραν να κάνουν την παρθενική τους νίκη στο Summer Development Thessaloniki απέναντι στους μαχητικούς Salonica Titans με τελικό σκορ 48-52.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει αρκετά χλιαρά και για τις δύο ομάδες καθώς μετά από πολλές προσπάθειες δεν θα μπορέσουν να σκοράρουν , όμως οι Rising Suns και συγκεκριμένα ο Καραγιαννιώτης θα περάσει ανάμεσα από την άμυνα των Τitans και έτσι με ένα δεξί lay up θα πετύχει τους πρώτους πόντους για την ομάδα του αλλά οι Titans δεν θα μείνουν με σταυρωμένα τα χέρια και έτσι με ένα σερί πόντων χάρης στα καλάθια του Καλογήρου θα μπορέσουν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να δημιουργήσουν μια διαφορά 6 πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Suns θα δείξουν τι πραγματικά αξίζουν και έτσι με τρομερές άμυνες αλλά και αρκετά εύστοχα σουτ από τον Καραγιαννιώτη θα μειώσουν την διαφορά μόλις στους 2 πόντους βάζοντας δύσκολα στους Τιτάνες.

Οι Rising Suns όμως πλέον έχουν επιβάλλει τον ρυθμό τους στο παιχνίδι κάτι που φάνηκε ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο καθώς οι πολύ ωραίες κινήσεις του Τζάμαλη ανάμεσα από την άμυνα αλλά και η κυριαρχία του Μάρκου μέσα στην ρακέτα θα δώσουν άλλον αέρα στην ομάδα και έτσι όχι μόνο θα περάσουν μπροστά στο σκορ αλλά θα πάρουν και μια διαφορά 7 πόντων κορυφώνοντας την αγωνία στο παιχνίδι. Έτσι τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο το οποίο ήταν και το πιο συναρπαστικό καθώς και οι δύο ομάδες έβαζαν το ένα καλάθι μετά από το άλλο αφήνοντας έτσι ελάχιστα περιθώρια στο αντίπαλο. Οι Τιτάνες πραγματοποίησαν μια φοβερή εμφάνιση με αρκετά σημαντικά καλάθια από τον Βανδήρα και θα καταφέρουν να μειώσουν όμως αυτές οι προσπάθειες δεν θα είναι αρκετές και έτσι οι Rising Suns θα πετύχουν την πρώτη τους νίκη για φέτος με τελικό σκορ 48-52.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καραγιαννιώτης ο οποίος άγγιξε το double double βάζοντας 22 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Τιτάνων άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Λάππας ο οποίος πέτυχε 4 πόντους και πήρε 10 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Τσουφλίδης 5 , Λάππας 4 , Καλογήρου 9 (1) , Σαρασίτης 4 , Τράκας 4 , Τσιβελεκίδης 2 , Βανδήρας 12 (2) , Δελανδρέας 6 , Αξάς 2

Rising Suns: Χριβατάκης 8 (1) , Μάρκουλης , Μάρκος 2 , Τζάμαλης 14 (2) , Καραγιαννιώτης 22 (2) , Σβεντζίδης 6 , Λαδόπουλος