03/06/2022
In Da Hood 14 23 17 8 - 62 -
Thessaloniki Avispas 15 15 16 17 - 63 -

Τρομερή εμφάνιση και νίκη για τους Thessaloniki Avispas!

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι γεμάτο ένταση και αγωνία οι Thessaloniki Avispas κατάφεραν να φύγουν νικητές από κλειστό γυμναστήριο της Ευκαρπίας με τελικό σκορ 62-63.

Τα πράγματα στο πρώτο δεκάλεπτο φαινόντουσαν αρκετά ισορροπημένα καθώς και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά παραγωγικές στην επίθεση και κλειστές στην άμυνα , όμως οι Avispas θα σταθούν τυχεροί και έτσι με καλάθια του Χουρδάκη και του Χατζηιωαννίδη θα πάρουν μια ελάχιστη διαφορά ενός πόντου στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο όμως οι In Da Hood θα δείξουν τι αξίζουν και έτσι με ένα μεγάλο σερί πόντων χάρης στις ωραίες ατομικές ενέργειες του Ευθυμίου θα μπορέσουν να δημιουργήσουν μια διαφορά 7 πόντων βάζοντας έτσι δύσκολα στους Avispas.

Στην τρίτη περίοδο οι In Da Hood προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά που είχαν πάση θυσία όμως ο Χατζηιωαννίδης ο οποίος κυριαρχούσε κάτω από την ρακέτα θα καταφέρει να να κρατήσει την ομάδα κοντά στην μάχη για τον νικητή. Έτσι όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο στην οποία οι Avispas παίζοντας φοβερή άμυνα αλλά και βάζοντας το ένα καλάθι πίσω από το άλλο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά μέχρι και στον 1 πόντο. Οι In Da Hood είχαν την ευκαιρία πολλές φορές να ανακάμψουν στο σκορ κυρίως με τις βολές τις οποίες κέρδιζαν , όμως δεν θα μπορέσουν να ευστοχήσουν και έτσι έδωσαν την ευκαιρία στους Avispas να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν μια τελευταία ευκαιρία να κερδίσουν το παιχνίδι όμως ένα λάθος του Lubov θα στοιχίσει στην ομάδα του την νίκη και έτσι οι Avispas θα κερδίσουν με τελικό σκορ 62-63.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Χατζηιωαννίδης ο οποίος πέτυχε ένα φοβερό double double με 29 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των In Da Hood άξιος αναφοράς είναι ο Νίκος Ευθυμίου ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ.

In Da Hood: Δόντσιος , Ευθυμίου 21 (2) , Lubov  , Τσουμανής 13 , Νεοφώτιστος 11 (2) , Φουτζιτσής 10 (2) , Τσαρτσίδης 7

Thessaloniki Avispas: Κώστας , Χουρδάκης 13 (3) , Τζιτζαλής , Ιακωβίδης 2 , Σοιλεμεζίδης 16 , Καλοβέρος 3 (1) , Χατζηιωαννίδης 29