17/10/2023
Cartel BC 22 16 12 12 - 62 -
Jackals 19 11 15 26 - 71 -

Τρομερή ανατροπή για τους Jackals!

Ξεκίνησαν δνατά τον αγώνα οι δύο ομάδες και πάλεψαν για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Cartel BC όπου με τα καλάθια του Δαλπά, του Χορόζογλου και του Αποστολίδη κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όμως οι Jackals απάντησαν άμεσα με τα καλάθια του Μπουλγουράνου και του Φιλιπίδη διαμορφώνοντας το 22-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι Cartel BC ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να τρέξουν ένα μικρό σερί με τον Ζωγράφο και τον Αποστολίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Jackals βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα καλάθια του Καρακόλιου, του Μουτσούδη και του Αλέξανδρου Πεφτιτσέλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 38-30.

Στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Jackals όπου με τον Δαλπά και τον Αποστολίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, όμως οι Cartel BC με τον Μπουλγουράνο να είναι ασταμάτητος κοντά στην αντίπαλη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 50-45.

Η αντεπίθεση των Jackals συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια τους Μπουλγουράνου, του Καρακόλιου και του Τάσκα. Οι Cartel BC παρά τις προσπάθειες του Δαλπά δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνεπεια στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 62-71.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Μπουλγουράνος με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ

Για τους Jackals ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δαλπάς με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Cartel BC: Χατζηνικολάου 2, Χορόζογλου 5(1), Δαλπάς 24(5), Τενώκης, Ζωγράφος 8, Γεωργιάδης, Λαϊνάς 1, Καλογιαννίδης, Αποστολίδης 22(1).

Jackals: Μπουλγουράνος 20, Καραμανώλης 3(1), Τάσκας 11, Φιλιππίδης 5, Πισκουλιάν, Α. Πεφτιτσέλης 10(1), Ι. Πεφτιτσέλης 3(1), Βούλγαρης, Μουτσούδης 6(2), Καρακόλιος 13(3).

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Jackals.