04/02/2024
Pressof BC 6 12 23 19 - 60 -
Λύκοι 16 19 17 7 - 59 -

Τρομερή ανατροπή με μόλις έξι παίκτες πέτυχε η Pressof !!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Λύκοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι πετυχαίνοντας 16 πόντους, ενώ δέχτηκαν μόλις 6. Από τους Λύκους, Ιατρού και Σάββας έδωσαν λύσεις στην ομάδα, ενώ από του γηπεδούχους, ο Vasiliu ξεκόλλησε την ομάδα του από το 0, διαμορφώνοντας το 6-16.

Στη συνέχεια οι Λύκοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 17 πόντους, καθώς βρήκαν εύκολα καλάθια, με Ιατρού (14π) και Νίτσικα (6π). Από την πλευρά των γηπεδούχων Νομικός και Vasiliu πέτυχαν κάποιους πόντους και το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 18-35 υπέρ των Λύκων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Pressof  μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Νομικόο οποίος ευστόχησε σε 4 τρίποντα. Η διαφορά μειώθηκε μέχρι και τους 5 πόντους. Από την πλευρά των Λύκων ο Ιατρού με μεγάλα σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου 41-52

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε η ανατροπή για τους γηπεδούχους με τον Νομικό να ευστοχεί ξανά σε σουτ τριών πόντων. Το τελευταίο δίλεπτο ήταν συναρπαστικό με τους γηπεδούχος να φεύγουν με το ροζ φύλλο, καθώς ο Νίτσικας αστόχησε και στις 2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ ήταν 60-59.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Νομικός με 33 πόντους, 2 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ από τους αντιπάλους ξεχώρισε ο Ιατρού με 24 πόντους,  5 ασιστ και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 8/23 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 11/18 βολές, 33 ριμπάουντ, 6 ασιστ, 6 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 κόψιμο, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/46 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 5/11 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασιστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 κοψίματα.

Pressof BC(Μπαλάσκας): Vasiliu 18, Βρεττός, Κρασσάς, Μπαλάσκας 5, Νομικός 33, Τσορτός 4.

Λύκοι(Σάββας): Δρόσος, Ιατρού 24, Καρακώστας 5, Καχριμάνης 4, Κουβέλας 6, Νίτσικας 8, Σάββας 8, Χαροκόπος 4.

Τι μας άρεσε:  Η επιστροφή των Pressof και τα καυτά τρίποντα του Νομικού!!