21/10/2020
Falcons 14 9 7 11 - 41 -
Φα.Πα. 18 17 21 11 - 67 -

Τρομερή Φαρμακευτική Πατρών και 2 στα 2!

Το βράδυ της Τέταρτης, στις 22:00 οι Touvlakers αναμετρήθηκαν με την Φαρμακευτική Πατρών. Το παιχνίδι με εξαίρεση το 1ο δεκάλεπτο ήταν μονόπλευρο με την ομάδα του Γεράνιου να παίρνει μια σχετικά εύκολη νίκη με σκορ 41-67 κάνοντας έτσι το 2/2 στον νέο θεσμό του κυπέλλου! Θετικά σημάδια έδειξαν οι γηπεδούχοι αλλά θα πρέπει να βελτιωθούν άμεσα εν όψει του πρωταθλήματος που αρχίζει την επόμενη εβδομάδα!

Σχετικά ισορροπημένη ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. Οι ομάδες αν και «κρύες» έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, πέτυχαν εύκολα καλάθια και ήταν ανταγωνιστικές. 8 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο Ιωάννου για του γηπεδούχους ενώ 7 πόντους είχε η νέα μεταγραφή της ΦΑ.ΠΑ. Λέτσιος για το 14-18!

Το +4 σε +12 μετέτρεψε η Φαρμακευτική στο 2ο δεκάλεπτο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο αρχηγός Γεράνιος με 9 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Λέτσιος με 5. 2 καλάθια είχε ο Γλεντής από πλευράς Touvlakers με τον Ιωάννου να κάνει 3 τα εύστοχα του τρίποντα. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για το διάλλειμα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 23-35 υπέρ των «φαρμακοποιών».

Το παιχνίδι καθάρισαν στην 3η περίοδο οι παίχτες του Γεράνιου. Έχοντας 1ο σκόρερ τον Λέτσιο οι «φαρμακοποιοί» έφτασαν την διαφορά στα ύψη. Από 5 πόντους είχαν οι Σπανός και Χύτας. 3 πόντους είχε ο Ιωάννου αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους αποσυγκεντρωμένους και εκτός ρυθμού Touvlakers!

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. 5 πόντους με 1 δύσκολο τρίποντο είχε ο Μπαλτάς ενώ πίσω από τα 6.75 ευστόχησε και ο Σπανός. 4 έκανε τα τρίποντα του στο παιχνίδι ο Ιώαννου αλλά that was all για τους Touvlakers που έχασαν το 2ο διαδοχικά παιχνίδι!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σπύρος Λέτσιος με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ (1-3), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 29:43 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/10 δίποντα (50%) και 2/4 τρίποντα (50%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ (4-3), 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 38:22 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/8 δίποντα (25%), 4/12 τρίποντα (33,3%) και 3/4 βολές (75%).

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 13/48 δίποντα (27%), 4/24 τρίποντα (16,7%), 3/8 βολές (37,5%), 46 ριμπάουντ (23-23), 2 ασίστ, 7 κλεψίματα και 15 λάθη. Η Φαρμακευτική Πατρών είχε 20/44 δίποντα (45,45%), 7/18 τρίποντα (38,9%), 6/18 βολές (33,3%), 39 ριμπάουντ (12-27), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 10 λάθη.1

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας, Μαργαρίτης, Καϊάφας, Θεοδωρακόπουλος 2, Κωστούλας 4, Ζυγομαλάς, Φώτης 6 (16 ριμπ), Γλεντής 10 (9 ριμπ), Ιωάννου 19 (7 ριμπ).

Φαρμακευτική Πατρών(Γεράνιος): Σπανός 8 (7 ριμπ), Μπόχαλης 5, Σταγκίδης 4, Γεράνιος 14, Χύτας 5, Λέτσιος 16, Μπαλτάς 7, Προβίδας 6, Κουζούδης 2 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Λέτσιου στο 1ο του παιχνίδι στην διοργάνωση!