27/11/2019
TECHbuddy 23 12 19 9 - 63 -
Patras LakiStars 11 18 17 8 - 54 -

Τρομερή Τech πέρασε άθικτη και απο τους Stars!

Το βράδυ της Τετάρτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, η TechBuddy τα έβαλε με τους Stars. Το παιχνίδι ήταν το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής και αυτό καθώς οι δύο ομάδες είναι περίπου στα ίδια μπασκετικά «κυβικά». Εν τέλει, η ομάδα του Βαλέρη με σκληρό και οργανωμένο μπάσκετ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και την νίκη με σκορ 63-54!

Καθοριστική για την νίκη των γηπεδούχων ήταν η πρώτη περίοδος. Τα παλικάρια του Βαλέρη μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έδειξαν ποιος κάνει κουμάντο. Με μπροστάρη τον Παπαδημητρόπουλο με 7 και με τον Βαλέρη να ακολουθεί (5), η Tech δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 12 πόντων. Για τους Stars 6 πόντους είχε ο Μαρκόπουλος για το τελικό 23-11!

Πιο δυνατά μπήκαν οι παίχτες του Αγγελόπουλου στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με πολύ δυνατή άμυνα και με τον Κώστα Αγγελόπουλο να οδηγεί την ομάδα επιθετικά, οι PLS μείωσαν κατά 6 πόντους την απόσταση των δύο ομάδων. Σε αυτό ρόλο έπαιξε και ο Καμπάσης με τις δυνατές του άμυνες. Για την Tech, την διαφορά συντήρησε όσο μπορούσε ο Αμπατζής έχοντας 7 πόντους.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες εμφανώς κουρασμένες από το πολύ σκληρό παιχνίδι, έριξαν το τέμπο και προσπάθησαν να παίξουν πιο οργανωμένα. Ο Βαλέρης ήταν σε εξαιρετική μέρα και το επιβεβαίωσε με τους 7 πόντους του, φτάνοντας έτσι συνολικά τους 14! Οι Stars δεν είχαν απάντηση στο σκοράρισμα των γηπεδούχων και έμειναν πίσω στο σκορ ξανά!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν πολύ! Με τον Κολαίτη να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους, οι Stars κατάφεραν να πλησιάσουν. Όμως, η ζόρικη άμυνα της Tech καθώς και η χημεία που έχει, την οδήγησε στην νίκη νούμερο 6 (6-2)! Στην αντίπερα όχθη, οι Stars έχασαν ακόμα ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσαν να κερδίσουν αν δεν έπαιζαν τόσο μέτρια στο πρώτο δεκάλεπτο!

Mvp του αγώνα ήταν ο Κώστας Αμπατζής με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7), 2 ασίστ και 1 λάθος σε 31:44 λεπτά αγώνα. Σούταρε 7/12 δίποντα (58,3%) και 1/4 βολές (25%). Για τα «αστέρια» ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τζέλεπης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ (0-9) και 3 λάθη σε 20:56 λεπτά. Σούταρε 4/7 δίποντα (57,1%), 1/2 τρίποντα (50) και 3/7 βολές (42,9%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 19/50 δίποντα (38%), 4/13 τρίποντα (30,8%), 13/21 βολές (61,9%), 36 ριμπάουντ (7-29), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη. Οι Lakis Stars είχαν 12/35 δίποντα (34,3%), 5/25 τρίποντα (20%), 15/32 βολές (46,9%), 41 ριμπάουντ (9-32), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη.

TechBuddy (Μακεδόνας): Βαλέρης 14, Κατσιγιάννης Σ. 3, Παπαδημητρόπουλος 4, Μακρυγιώργος 3, Γεωργιόπουλος 13, Κατσιγιάννης Α. 2, Χουρδάκης 2, Μενεγής 7, Αμπατζής 15 ( 8 ριμπ).

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Αξιώτης, Σκίτσας 2, Κοκόλης, Μαρκόπουλος 10, Πασχάκης 6, Καμπάσης 4, Κολαίτης 8, Μανέτας 2, Τζέλεπης 14 ( 9 ριμπ), Αγγελόπουλος Κ. 8.

Τι μας άρεσε: Το πολύ σκληρό oldschool μπάσκετ που παίζει η TB!