12/03/2023
Campeon Εθνικός Star 13 20 9 9 - 51 -
Kavlanta Hawks 7 17 21 24 - 67 -

Τρομερό δεύτερο ημίχρονο και ελπίδες για τους Kavlanta Hawks!!

Σημαντική νίκη που διατηρεί τις ελπίδες ζωντανές για την είσοδο στα πλέι οφ, πέτυχαν την Κυριακή οι Kavlanta Hawks, καθώς επέστρεψαν από το - 14 και με καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν και άνετα στην τελική επικράτηση με 51 – 67, απέναντι στον Campeon Εθνικό Star που εξαφανίστηκε στο δεύτερο μέρος.

Ο Εθνικός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην πρώτη περίοδο, οδήγησε το σκορ από την αρχή και με το δίδυμο Φλάσκου με 7 και Σέργη με 4 πόντους αντίστοιχα, κρατούσε το προβάδισμα με 13 – 7. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Kavlanta επιδόθηκαν σε πολλά άστοχα τρίποντα, με τον Πέτσα μόνο να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σοφούλης ανέλαβε το σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους με 13 πόντους, με τον Πέτσα να προσφέρει ακόμα 4 , αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και με μπροστάρη τον Βαλμά με 7 πόντους και τρίποντα από Σέργη και Φλάσκο, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Kavlanta ήταν εντυπωσιακοί σε άμυνα και επίθεση, και με τον Πέτσα να κάνει πάρτι μέσα στη ρακέτα με 7 πόντους και τον Σοφούλη να προσφέρει άλλους τόσους, γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν την πρωτοπορία με 42 – 45. Στην αντίπερα όχθη , ο Εθνικός που αντιμετώπιζε προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, είχε τον Βαλμά να ξεχωρίζει με 4 πόντους και το Δεληδάκη να βάζει ένα τρίποντο.

Οι Hawks είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι στην τρίτη περίοδο και φρόντισαν να το αποδείξουν και στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Εθνικό, επικρατώντας με το ευρύ 51 – 67. Κέρδισαν κατά κράτος τις μάχες μέσα στην ρακέτα και με τον Σοφούλη πλέον να βρίσκει για τα καλά το χέρι του με 14 πόντους, με τον Τζώρτζη να δίνει λύσεις με 4, έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση. Για τον Εθνικό που φάνηκε να παρατάει το ματς από κάποιο σημείο και μετά, ξεχώρισαν Ζουρίδης και Βαλμάς που πέτυχαν από 4 πόντους έκαστος.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Πέτσας με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τόλιας με 2 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Εθνικός είχε 18/62 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 3/9 βολές, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι Kavlanta είχαν 22/43 τρίποντα, 5/30 τρίποντα, 8/13 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Campeon Εθνικός Star(Δεληδάκης): Βαλμάς 14, Δεληδάκης 5, Ζουρίδης 9(10ρ.), Λάππας , Σέργης 11(8ρ.), Τόλιας 2(16ρ.),Φλάσκος 10.

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Αλεβίζος, Ασημακόπουλος (7 ρ.), Κολυβάς, Λιώδης, Μπόικο 4, Πέτσας 18(11ρ.), Σοφούλης 37, Τζώρτζης 8(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Η γεμάτη εμφάνιση του Δημήτρη Πέτσα και η πίστη των Kavlanta για ανατροπή όταν βρέθηκαν στο -14.