19/11/2022
Ageli B.C. 13 25 17 21 - 76 -
Puronto Raptors 20 16 16 15 - 67 -

"Τρομακτική" η Ageli!

Τι και αν κατέβηκε με μια εξάδα, τι και αν είχε απέναντί της τους πάνοπλους Puronto Raptors, η Ageli πήρε σπουδαία νίκη με 76-67 στο κλειστό του ΣΕΦ και επέστρεψε στις νίκες μετά την ολοκλήρωση της ένατης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D2-League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Puronto Raptors, καθώς με 6 πόντους του Κουλούρη και 4 του Κατή, πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα με 13-20. Ο Ταράτσας με 5 πόντους, ο Αγγελής με 4 και ο Κωσταράς με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Ageli ανέβασε στροφές και με 9 πόντους του Κεχαγιόγλου, 6 του Ταράτσα, 4 του Κωσταρά και 4 του Αγγελή, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 38-36. Ο Κουλούρης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο με 6 νέους πόντους, ενώ 4 πρόσθεσε ο Βασιλακόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς το τιμόνι άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά η παρέα του Κολλτσινάκου διατήρησε το προβάδισμα, 55-52, χάρη σε δύο τρίποντα του Κωσταρά και τρίποντα των Δημητρού, Αγγελή και Κεχαγιόγλου. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Puronto Raptors, με τους Μπελάλη, Καλαμπαλίκη και Βασιλακόπουλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 55-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ageli έδωσε ό,τι της είχε απομείνει από σωματικά και ψυχικά αποθέματα και με μεγάλα σουτ των Ταράτσα, Δημητρού και Αγγελή, έφτασε στην σπουδαία νίκη με 76-67. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για το μεγάλο διπλό οι Κατής, Κουλούρης, Βασιλακόπουλος και Καλαμπαλίκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 14/35 δίποντα και 13/39 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 βολές 30/74 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp για την Ageli ο Ταράτσας με 24 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 5/11 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Puronto Raptors ο Κουλούρης με 16 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 7/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ageli (Κολλτσινάκου): Ταράτσας 24 (3), Αγγελής 14 (1), Δημητρός 11 (2), Γλύκας 2, Κωσταράς 13 (4), Κεχαγιόγλου 12 (3)

Puronto Raptors (Βουτσινός): Κουλούρης 16, Βασιλακόπουλος 10, Βουτσινός, Γεωργάτης, Δαλιακόπουλος 2, Κατής 9, Καλαμπαλίκης 8, Μπελάλης 10, Μιχαλίτσας 5, Λεμπιδάκης 5, Μένεγος 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!