19/04/2024
Αμόκ 13 10 21 13 - 57 -
Gran Camaria 25 17 20 21 - 83 -

Σκόρπισαν τρόμο τα Gran Camaria!

Άστραψαν και βρόντηξαν τα Gran Canaria, καθώς την Παρασκευή το βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα του Summer Master League, η ενισχυμένη αρμάδα του Αθανασάκου παίζοντας κατα διαστήματα εκπληκτικό μπάσκετ νίκησε πανάξια την Αμόκ με το εντυπωσιακό 57-83!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ξεκάθαρο από το ξεκίνημα του αγώνα ότι θα παρουσίαζαν σε όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση μια σπουδαία μπασκετική παράσταση! Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Αθανασίου , Στέφανος Φραγκούλης καθοδήγησε με μαεστρία την ομάδα του, πέτυχε 8 πόντους, ευστόχησε δυο φορές έξω από την γραμμή των 6.75 και συνεπικουρούμενος από τον επίσης εξαιρετικό Γιώργο Ζαλοκώστα, βοήθησαν τα Camaria να κλείσουν την περίοδο έχοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων με σκορ 13-25! Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Αβαρκιώτη εμφανίστηκε με σημαντικές απουσίες και συνάμα επηρεασμένη σε πνευματικό και αγωνιστικό επίπεδο από την τιτανομαχία με την Hood! Πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Γραμματικός με 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Στην συνέχεια, τα Camaria ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στο παιχνίδι τους, κράτησαν τον αντίπαλο στους δέκα πόντους, είχαν στο ημίχρονο συνολικά 34ρ έναντι 24π και με τον Φραγκούλη να προσθέτει ακόμη 8 πόντους στην πλούσια συλλογή του, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δέκα εννέα πόντων με σκορ 23-42!

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα στην αγωνιστική εικόνα της αναμέτρησης! Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν στους αιθέρες, ο Κουντούρης προσέφερε άκρως ποιοτικά λεπτά στο παρκέ, ο Βασίλης Ζαλακώστας άρχισε να συνδέεται έξω από την γραμμή των 6.75, ο αδελφός του Γιώργος μας χάρισε μοναδική ομορφιάς φάσεις και ο Φραγκούλης αποδεικνύει με τα πεπραγμένα το πόσο καλός παίκτης είναι! Στον αντίποδα, ήταν ηλίου φαεινότερο ότι η Αμόκ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της αντίπαλης ομάδας! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 44-62!

Στο φίνις του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν στιγμή το πόδι από το γκάζι, πίεσαν εκ νέου στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν πόντους τόσο στο ανοιχτό γήπεδο, όσο και έξω από την γραμμή των 6.75 και κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 57-83!

Betsson MVP ο Βασίλης Ζαλακώστας Νίκος  με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Βιγικάκης είχε 15 πόντους, 8  ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο!

Αμόκ(Αβαρκιώτης-Δουρακάκης): Αβαρκιώτης 2, Αβραμπός 5, Βιγικάκης 15, Γραμματικός 17, Γράψας 7, Δουρακάκης, Κορίνθιος, Ορφανός 6, Σπαχιού 5.

Gran Camaria(Αθανασίου): Δεμελής 8, Γ.Ζαλακώστας 11, Β.Ζαλακώστας 15, Ν.Ζαλακώστας 7, Κουντούρης 6, Κουφός 9, Πέργουλης 6, Φραγκούλης 21.

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση της ομάδας του Αθανασίου!