08/02/2024
Athens Bucks 14 18 5 4 - 41 -
Kasonic Beers 10 15 17 14 - 56 -

Με τρομερή άμυνα στο δεύτερο μισό πήραν το ροζ οι Kasonic!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Athens Bucks υποδέχθηκαν τους Kasonic Beers, με τους φιλοξενούμενους να αλλάζουν πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν την νίκη με 41-56.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, οι οποίοι βρήκαν μεγάλα σουτ έξω από την γραμμή των 6.75 με δύο του Βρυώνη και ένα του Περικού. Ιδιαίτερα άστοχοι οι Kasonic στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν με 4 πόντους τους Κόκκαλη και Προσηλιακό με το σκορ στο τέλος της περιόδου να βρίσκεται στο 14-10.

Ακόμα καλύτεροι εμφανίστηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Bucks παίζοντας πλέον γρήγορο μπάσκετ και βρίσκοντας καλάθια στον αιφνιδιασμό. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς μετά το τάιμ άουτ έκαναν πιο σκληρή την άμυνα τους καταφέρνοντας να περιορίσουν τους γηπεδούχους και βρίσκοντας 6 πόντους από την Ζυγούρη μείωσαν στους 7 στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 32-25.

Αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι εμφανίστηκαν οι Kasonic στην επανάληψη, κάνοντας πιο επιθετική την άμυνα τους, άφησαν τους γηπεδούχους να σκοροσυν μόνο 5 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο επιθετικό κομμάτι ανέλαβε δράση ο Ασημακόπουλος με 6 πόντους, με την φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με 5 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού το μομέντουμ έλεγε ξεκάθαρα Kasonic Beers, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό με τους Ρουμελιώτη και Καρακωσταντή. Οι Bucks δεν έβρισκαν πλέον λύσεις επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν την ήττα με 41-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζυγούρης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Περικός με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/15 βολές, 6/41 δίποντα και 6/14 τρίποντα, μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 19 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 10/15 βολές, 17/36 δίποντα και 4/27 τρίποντα, μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 16 κλεψίματα και 9 λάθη.

Athens Bucks (Αμανατίδης): Αμανατίδης 2, Βερώνης 9, Γκορίτσας, Δανιάς 2, Καρταλίδης 9, Λυραντωνάκης 2, Περικός 10, Σπυριδώνης 7, Χριστόπουλος

Kasonic Beers (Ασημακόπουλος): Ασημακόπουλος 10, Ζυγούρης 8, Καρακωνσταντής 2, Κόκκαλης 7, Προσηλιακός 9, Ρουμελιώτης 11, Σπυρίδης 2, Χατζιμιχαήλ 7

Τι μας άρεσε: Το καλό ξεκίνημα των Bucks και η αντίδραση των φιλοξενούμενων!