17/05/2023
Flint Tropics - - - - - - -1
Grava Thunders - - - - - 20 -

Τροπικοί Γκατζηρούλης - Αρχέλαος!

Την δεύτερη νίκη του σε τέσσερα παιχνίδια πέτυχαν το βράδυ της Τετάρτης οι Flint Tropics στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του, έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ με οδηγό του Γιάννη Αρχέλαο και έφτασαν στην νίκη με 65 – 59 απέναντι στους Grava Thunders.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τις ομάδες να πηγαίνουν σε δυνατές μονομαχίες, τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες και τους Tropics να κρατούν προβάδισμα με 14 – 9. Γκατζηρούλης με 6 και Λουκάκης με 4 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι μπροστάρηδες για τους γηπεδούχους, ενώ για τους άστοχους Thunders ξεχώρισε ο Βρεττάκος με τρίποντο, με Τσιμπίδη , Ντούρμα και Καμουτσή να βάζουν από ένα καλάθι.

Ανέβηκαν οι ρυθμοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μην χάνουν σε καμιά στιγμή το προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31 – 24. Οι Tropics στηρίχθηκαν στον πυραυλοκίνητο Γιάννη Αρχέλαο και είχαν για πρώτα βιολιά τους Γκατζηρούλη με 5 και Ευθυμιόπουλό με 4 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη , οι Thunders που δεν μπόρεσαν σε καμιά στιγμή να προσπεράσουν στο σκορ, είχαν τον Καραμούζα να ανεβάζει στροφές με 7 πόντους και τον Βρεττάκο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4.

Δεν άλλαξε εικόνα της αναμέτρησης στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να στέκονται και πάλι καλύτερα και να στέλνουν την διαφορά στο + 13. Οι Thunders πάλευαν στην επίθεση με Καραμούζα(5) και Nτούρμα(4), αλλά έμπαζαν νερά στην άμυνα. Οι Tropics έβρισκαν εύκολα ανοιχτούς διαδρόμους, με τον Γκατζηρούλη να είναι η αιχμή του δόρατος με 7 πόντους και με τη βοήθεια από το Τζανέτη που τον ακολούθησε με 6 , διαμόρφωσαν το υπέρ τους 49 – 36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με το δίδυμο Βρεττάκου - Καραμούζα να τους παίρνουν απ’ το χεράκι με 13 και 8 πόντους αντίστοιχα, βρήκαν εύκολα καλάθια και πάλευαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, όμως οι Tropics έκαναν διαχείριση της διαφοράς και με πρώτα βιολιά του Αρχέλαο(6) και Γκατζηρούλη(5), δεν απειλήθηκαν, με το τελικό 65 – 59 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Βρεττάκος με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Tropics είχαν 22 / 55 δίποντα , 3 / 12 τρίποντα, 12 / 19 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασιστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Thunders είχαν 16 καθώς 43 διποντα , 5 / 21 τρίποντα, 12 / 28 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Flint Tropics(Β.Γκατζιρούλης): Αρχέλαος 13(8ρ.), Γκατζηρούλης 24(14ρ.), Γράσσος 5, Ευθυμιόπουλος 6, Λουκάκης 7, Τζανέτης 8(8ρ.), Τσέκερης 2

Grava Thunders(Νάσης): Αγαλόπουλος, Βρεττάκος 23, Καμουτσής 2, Καραμούζας 19(15ρ.), Κυρίτσης 4, Μάντζαρης, Μπαντούνας, Νάσης, Ντούρμας 5(8ρ.), Τσιμπίδης 6.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ που κατάφεραν να παίξουν οι νικητές, με τον ταχύτατο Αρχέλαο να δίνει τον ρυθμό.