21/11/2019
Λύκοι 7 11 11 9 - 38 -
Reptors 14 11 15 12 - 52 -

Τσαφ-τσουφ οι Rapetors!

Την αήττητη πορεία τους στον πρώτο όμιλο της D2-League συνέχισαν οι Rapetors, καθώς σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική επικράτησαν των Λύκων με 38-52 στο κλειστό του Κολωνού.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Rapetors στο ματς, καθώς με δύο τρίποντες βόμβες του Κορρέ και 4 πόντους του Αλεξανδρή, βρέθηκαν δύο φορές στο +9, 3-12 & 5-14, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 7-14. Η τριπλέτα Κούβελα (3π), Κολυτού και Σάββα ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Με προσωπικό show του Σακελλαρόπουλου στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κυανέρυθροι έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 7-19, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια διατηρώντας το +7, 18-25. Τους Λύκους κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Οικονόμου με τους 5 πόντους που έβαλε, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Κολυτός, Κούβελας και Σάββας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Rapetors είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 3, 22-25, ωστόσο ο Σακελλαρόπουλος έδειχνε ασταμάτητος και με 7 δικούς του πόντους, αλλά και 6 του Αλέξανδρου Παπαγεωργίου, έδωσαν εκ νέου διψήφια διαφορά στην ομάδα τους, 29-40! Το δίδυμο Κούβελα – Κατσίκη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των μπλε στο τρίτο δεκάλεπτο με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Κολυτός και Αρβανίτης. Σκορ τρίτης περιόδου 29-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Rapetors δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 38-52, έπειτα από 6 νέους πόντους του Σακελλαρόπουλου. Μόνος του πάλευε για τους Λύκους στα τελευταία λεπτά ο Κολυτός, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 15/43 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 5/10 βολές, 19/54 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος για τους Λύκους ο Κολυτός με 13 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 6/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Mvp των Rapetors ο Αλέξανδρος Παπαγεωργίου με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Λύκοι (Σάββας): Αρβανίτης 2, Σάββας 4, Κούβελας 11, Οικονόμου 5, Κραουνάκης, Κολυτός 11, Κατσίκης 3 (1)

Rapetors (Κορρές): Παπαγεωργίου Α. 9, Κορρές 8 (2), Αλεξανδρής 8, Μπακάκος, Σακελλαρόπουλος 23 (1), Καίσαρης, Παπαγεωργίου Κ. 4

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Σακελλαρόπουλου, που μπορεί να μην βγήκε mvp, ωστόσο ήταν ο ηγέτης στη νίκη της ομάδας του!