14/10/2023
Puronto Raptors 18 21 12 20 - 71 -
The Roots 15 5 10 7 - 37 -

"Τσαφ-τσουφ" οι Puronto Raptors!

Την ξέφρενη πορεία τους στον τέταρτο όμιλο της D2-League συνεχίζουν οι Puronto Raptors, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Roots με 71-37 στο Athens Sports Hall και έκαναν το 5/5!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Puronto Raptors, καθώς με 4 πόντους του Ουζουνίδη και 4 του Κουλούρη, προηγούνταν με 13-4, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 7 πόντους του Λαγωνικάκου και 4 του Νικολάου, μείωσαν στους 3, 18-15!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 8 πόντους του Παπαδόπουλου, 5 του Μένεγου και 4 του Μπότσα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 39-20. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Roots σε εκείνο το διάστημα, με τους Κατσουράνη και Ζαμπάρα να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Puronto Raptors κατέβασαν ταχύτητα και με ακόμη 8 πόντους του Παπαδόπουλου διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 51-30. Ο Θοδωρής Ανδραβίζος με 4 πόντους και οι Γούλας - Λαγωνικάκος με 2 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 51-30!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 71-37, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κουλούρη, Ιορδάνου, Κατή  και Μπότσα. Για την παρέα του Σοκολάκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κατσουράνης, Θοδωρής Ανδραβίζος και Παναγιώτης Ανδραβίζος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 22/36 βολές, 17/47 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/17 βολές, 14/43 δίποντα και 1/26 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Puronto Raptors ο Μπότσας με 14 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 5/8 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Roots ο Λαγωνικάκος με 9 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Puronto Raptors (Μπελάλης): Βασιλακόπουλος 2, Βουτσινός, Ιορδάνου 4 (1), Κατής 5, Κουλούρης 13, Λεμπιδάκης, Μένεγος 5, Μπελάλης 2, Μπότσας 14, Ουζουνίδης 7, Παπαδόπουλος 19 (4)

Roots (Σοκολάκης): Λαγωνικάκος 9 (1), Σοκολάκης, Ανδραβίζος Θ. 8, Ανδραβίζος Π. 2, Αργυράκης, Γούλας 2, Γουρνέλος 2, Ζαμπάρας 2, Κατσουράνης 6, Λουλουργάς 1, Νικολάου 5, Παντελάτος

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Puronto Raptors από το δεύτερο δεκάλεπτο!