08/01/2023
Gladiators 21 15 14 19 - 69 -
Chicken Nuggets 14 13 12 13 - 52 -

Τσακίρη εσύ super star!

Είναι χρόνια αυτή η.. κολώνια, με τον Βασίλη Τσακίρη να παίρνει από το χεράκι τους Gladiators και να τους οδηγεί στη νίκη απέναντι στους πέντε Chicken Nuggets, με τελικό σκορ 69-52.

Ο Καρακαϊδός ήταν μόνος επιθετικά και οι όμορφές του προσπάθειες δεν βρήκαν βοήθεια, καθώς Τσακίρης και Πρίτσος με το επιθετικό τους ταλέντο ανέβασα το δείκτη του σκορ και έβαλαν μπροστά τους Gladiators με 21-14 για πρώτο δεκάλεπτο.

Η μπάλα συνέχισε να πηγαίνει στον μη αντιμετωπίσημο Καρακαϊδό, με τους Nuggets να προσπαθούν να μη χάσουν την επαφή με το σκορ. Πρίτσος και Μισιχρόνης απάντησαν στο επιθετικό μισό και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 36-27.

Σταθερά η διαφορά στους 5-7 πόντους, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως ελέγχουν την αγώνα μεν, αλλά όσο ο Καρακαϊδός θύμιζε... Σακιλ Ονίλ, τίποτα δεν είχε τελειώσει, με την τρίτη περίοδο να κλειδώνει στο 50-39.

Ο Τσακίρης ήταν μαγικός, παρέσυρε μαζί με τον Μισιχρόνη σε απόδοση τους Gladiators και εκείνοι έκλεισαν την αναμέτρηση νικηφόρα, επεκτείνοντας το σερί στο 10-0, με σκορ 69-52.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Nuggets ξεχώρισε ο Χαρίλαος Καρακαΐδος με 32 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/51 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 2/6 βολές, 43 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 13 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/36 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 6/10 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη.

Gladiators (Μισιχρόνης): Τσακίρης 17 (12 ριμπ, 10 ασ.), Πρίτσος 16, Ρούσσος 4, Μισιχρόνης 14, Ψαράκης 4, Νάννος 4, Δάσκαλος 10.

Chicken Nuggets (Καρακαϊδός): Καρακαϊδός 32 (12 ριμπ.), Μουχλιανίτης 10, Τσιγγίστρας 4, Μπακογιάννης 2, Κορδάς 4.

Τί μας άρεσε : Το triple double του Τσακίρη!