11/11/2023
Circle BC 25 13 19 19 - 76 -
ESDDA Graduates 8 10 9 17 - 44 -

"Τσακ-μπαμ" η Circle!

Δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη για την Circle στον πρώτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα τους ESDDA Graduates με 76-44 στο κλειστό του Περιστερίου!

Τρομερή εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι η Circle, καθώς με 10 πόντους του Καραγκίκα, 7 του Μανσόλα, 4 του Μπακόπουλου και 4 του Ζαφειρόπουλου, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 25-8. Ο Σκενδέρογλου με 3 πόντους και ο Παπανικολόπουλος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα και με 4 πόντους του Νιάρου και τριποντάκι του Δόβα, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 38-18. Δεν μπόρεσαν οι ESDDA Graduates να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Αδαμόπουλου και τους 3 του Ναρλή.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αλεξόπουλου, αφού με 6 πόντους του Μπακόπουλου, 6 του Ζαφειρόπουλου και 4 του Μανσόλα, έφτασε την διαφορά στους 37, 57-20. Το μόνο που κατάφεραν οι οράνιε ήταν να μειώσουν στους 30, 57-27, με τον Ζαχαριάδη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σκενδέρογλου 3. Σκορ τρίτης περιόδου 57-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Circle να επικρατεί με 76-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τουμπανάκη, Καραγκίκα και Ζαφειρόπουλου. Για τους ESDDA Graduates στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σκενδέρογλου, Χριστοφόρου, Ναρλής, Τσακίρης, Παπανικολόπουλος και Αδαμόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/13 βολές, 27/49 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/23 βολές, 11/35 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson MVP της Circle  o Ζαφειρόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των ESDDA Graduates ο Σκενδέρογλου με 9 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 3/5 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Circle (Αλεξόπουλος): Δόβας 3 (1), Ζαφειρόπουλος 18 (2), Ζυγούρης, Καλούδης 1, Καραγκίκας 17 (3), Μανσόλας 11, Ματσούκας, Μπακόπουλος 10, Νιάρος 6, Τουμπανάκης 8, Τσουμέτης 2, Χατζηγιαννίδης

ESDDA Graduates (Σκενδέρογλου): Αδαμόπουλος 9 (2) , Ζαχαριάδης 8, Ναρλής 6 (1), Παπανικολόπουλος 7, Σκενδέρογλου 9, Τσακίρης 3, Χριστοφόρου 2

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα!