04/05/2022
Akarnania Warriors 14 12 14 14 12 66 -
ΔΣΑ 9 15 7 23 9 63 -

Τσάσσης για τρεις και πέμπτη νίκη για τη Δ.Α. Ακαρνανίας

Το τρίποντο του Χρήστου Τσάσση στη λήξη της παράτασης χάρισε στη Δ.Α. Ακαρνανίας την 5η της νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στο ΔΣΑ. Ο έμπειρος ψηλός με buzzer beater έκανε το 66 – 63 σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη.

Ο ΔΣΑ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 0 – 8, όμως οι γηπεδούχοι με σερί 12 – 0 πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 5 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΔΣΑ με νέο 8 – 0 σερί ανέκτησε το πρόβάδισμα, η Δ.Α.Α. απάντησε με δικό της 8 – 0 στέλνοντας τη διαφορά ξανά στους 5, με το ημίχρονο να κλείνει με 26 – 24.

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με σερί 10 – 0 προηγήθηκαν με 38 – 28 και είχαν διαφορά 9 πόντων στο 30ο λεπτό.

Οι παίκτες της Δ.Α. Ακαρνανίας προσπαθούσαν να διατηρήσουν διαφορές από 5 μέχρι 7 πόντους, όμως ο ΔΣΑ ροκάνισε τη διαφορά και με τρίποντο του Καββαδία στο φινάλε το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το προβάδισμα στο έξτρα πεντάλεπτο άλλαξε χέρια 6 φορές και στα 3 δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες. Ο Θόδωρος Παπαστάμος πήρε τάιμ άουτ, έστειλε την επίθεση στο μισό γήπεδο και μετά την επαναφορά από τον Κωτσή ο Τσάσσης βγήκε έξω από τα 6,75 και ευστοχώντας χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Χρήστος Τσάσσης δεν πέτυχε απλά το νικητήριο τρίποντο αλλά βγήκε και πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα σημειώνοντας 29 πόντους.

Στο επιθετικό κομμάτι βοήθησαν τους νικητές ο Κωτσής που πέτυχε 13 πόντους και ο Σταμούλης που είχε 12.
Τέσσερις “διψήφιους” είχε η ομάδα του ΔΣΑ με τον Καββαδία να έχει 20 πόντους, το Γκρίζη 13 και τους Ζαχαρόπουλο και Ρόμπολα από 10.
Ο τραυματισμός του Αποστόλη Αγγέλη “πάγωσε” το γήπεδο και ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό και να επιστρέψει σύντομα στα παρκέ γερός και δυνατός.

Δ.Α. ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ (Θόδωρος Παπαστάμος): Δρακούσης 6, Κωτσής 13(3), Μπιτσικώκος 2, Τσάσσης 29(2), Χριστογιάννης 2, Αγγέλης, Χαλκιάς, Τακτικός 2, Μπαρμπάκης, Σταμούλης 12.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ζαχαρόπουλος 10, Ρόμπολας 10(2), Καββαδίας 20(3), Γκρίζης 13, Παρετσόγλου 4, Κυριλής, Ψάρρης 6.

Τι μας άρεσε. Τέτοια ματς κρίνονται σε μεγάλα σουτ και ο Καββαδίας στο τέλος της κανονικής διάρκειας και ο Τσάσσης στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου μας χάρισαν δύο τέτοια σουτ.
Τι δε μας άρεσε. Είναι δύσκολο σε παιχνίδια σαν αυτό να βρεις πράγματα που δε σου άρεσαν. Ίσως μπορούμε να δούμε καλύτερο μπάσκετ από τις δύο ομάδες και αυτό να αποτελεί τη μοναδική “ένσταση” για την εμφάνιση που πραγματοποίησαν