11/10/2019
Πόρτο 15 9 14 10 - 48 -
Mad Frogs 15 19 16 11 - 61 -

Τσέκαραν το εισιτήριο οι Mad Frogs!

Το βράδυ της Πέμπτης 10 Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα οι Mad Frogs ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, επικράτησαν με 61 – 48 της Πόρτο και τσέκαραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου!

Δυναμικό ξεκίνημα στο ματς για τους Βάτραχους που προηγήθηκαν με δύο τρίποντα του Μανωλόπουλου, τρίποντο του Αδαμόπουλου και βολή του Κοντού.Η Πόρτο όμως αντέδρασε αμέσως και με 5 πόντους του Γιαννακάκη, τρίποντο του Τοπούζογλου και καλάθι του Καπνισάκη ισοφάρισε σε 10 – 10.Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου Σαΐνης, Κοντονίκας, Αλέξης από τη μία και Σιδηρόπουλος, Τοπούζογλου με νέο τρίποντο από την άλλη έφεραν το ματς στα ίσια 15 – 15.

Στην δεύτερη περίοδο η Πόρτο ξεκίνησε λίγο καλύτερα και προηγήθηκε τρεις φορές με Βουλουμάνο , Τοπούζογλου και Τσαλτάκη αλλά οι Frogs βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με Γιαννόπουλο, Μανωλόπουλο(5), Αλέξη, Κατσαρό, Σταματελόπουλο, Κοντονίκα και Σαΐνη να σκοράρουν πήραν προβάδισμα 12 πόντων 22 – 34.Ο Χαλκίδης με δύο βολές διαμόρφωσε το 24 – 34 σκορ ημιχρόνου.

Ο Μανωλόπουλος με νέο τρίποντο άνοιξε το σκορ του δεύτερου ημιχρόνου ενώ ο Ζαφειράκης με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 29 – 37.Στην συνέχεια οι Frogs πάτησαν και πάλι το γκάζι με Κοντονίκα, Αδαμόπουλο ,Αλέξη και Σταματελόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι , ενώ Χατζιδάκης και Ζαφειράκης προσπαθούσαν να μειώσουν (33 – 45).Το δεκάλεπτο έκλεισε με Σταματελόπουλο, Γιαννόπουλο, Σαΐνη από τη μία και Ζαφειράκη με 5 πόντους από την άλλη να διαμορφώνουν το 38 – 50.

Ο Τοπούζογλου με τρίποντο μείωσε το σκορ στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου αλλά στην συνέχεια Γιαννόπουλος, Αλέξης και Μανωλόπουλος με τρίποντο έδειχναν να καθαρίζουν το ματς για τους Frogs (41 – 58).Η Πόρτο έκανε την απέλπιδα προσπάθεια μήπως και καταφέρει να γυρίσει το ματς με Σιδηρόπουλο, Ζαφειράκη(4) και Βουλουμάνο αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρεις πόντους του Αδαμόπουλου διαμόρφωσαν το τελικό 48 – 61 που τους έφερε μία ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μιχάλης Μανωλόπουλος με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ζαφειράκης με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Frogs είχαν 10 – 41 δίποντα, 10 – 19 τρίποντα, 11 – 23 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Πόρτο είχε 11 – 34 δίποντα, 6– 41 τρίποντα, 8– 16 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Mad Frogs ( Καραμήτσος): Κοντονίκας 6, Σταματελόπουλος 7, Κατσαρός 3 (5), Μανωλόπουλος 20 (14ρ.), Αλέξης 6 (10ρ.), Γιαννόπουλος 5, Κοντός 1, Αδαμόπουλος 8 (7ρ.), Καραμήτσος, Σαΐνης 5.

Πόρτο (Οικονομίδης): Χαλκίδης 2, Ζαφειράκης 16 (7ρ.), Καπνισάκης 2, Σιδηρόπουλος 4, Αρβανιτάκης, Γιαννακάκης 5 , Βουλουμάνος 3, Τοπούζογλου 12, Χατζιδάκης 2 (8ρ.), Τσαλτάκης 2.

Τι μας άρεσε: Πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση από τους Frogs!