23/06/2022
Transporters 12 17 18 15 - 62 -
Reload 18 24 12 29 - 83 -

Τσέκαραν το εισιτήριο οι Reload!

Την πρόκριση στα playoff της Summer Development League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Reload, καθώς για τη έβδομη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου κέρδισαν  εύκολα τους Transporters με 62-83 και τερμάτισαν στην τέταρτη θέση!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Reload στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Λουφόπουλου, 5 του Σούλτη και τρίποντο του Τρούσα, προηγήθηκαν με 3-13 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 12-18. Ο Πιπέρος με ένα τριποντάκι και οι Κορώσης, Θεοδωρόπουλος, Χρήστος Γκέος και Σιώτας με δύο πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Βρέλλη, 6 του Λουφόπουλου και 5 του Δακουτρού, οι κίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 29-42. Τους Transporters κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Σιώτας με τους 8 πόντους που πέτυχε, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Κοψαύτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μεταφορείς, αν και είδαν τον αντίπαλο να ξεφεύγει στους 18, κατάφεραν με 6 πόντους του Θοδωρή Γκέου, 6 του Θεοδωρόπουλου και 4 του Χρήστου Γκέου να πλησιάσουν στους 7, 47-54. Τους Πειραιώτες διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο διάστημα οι Τρούσας και Τσουράπης με 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 47-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reload διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Δακουτρό, Λουφόπουλο, Βρέλλη, Τρούσα, Συμεών Βαλόκη, Γιάννη Βαλόκη και Τσουράπη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-83. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κορώσης, Χρήστος Γκέος, Πιπέρος και Σιώτας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/16 βολές, 23/50 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/20 βολές, 25/48 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Transporters ο Χρήστος Γκέος με 10 πόντους, έχοντας 0/3 βολές και 5/5 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp των Reload ο Λουφόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 10/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Transporters (Κορώσης): Θεοδωρόπουλος 11, Πιπέρος 7 (1), Κοψαύτης 4 (1), Κοσμίδης 2, Γκέος Θ. 6, Γκέος Χ.10, Σιώτας 14, Κορώσης 8 (2), Χούλης

Reload (Σούλτης): Χρόνης 2, Βρέλλης 12 (1), Λουφόπουλος 20, Σούλτης 7 (1), Τρούσας 9 (3), Βαλόκης Σ. 5, Δακουτρός 11 (1), Τσουράπης 9, Βαλόκης Γ. 8 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Reload!