01/10/2023
Retro Pacers 18 11 13 13 - 55 -
Brazzerzz Beachterzz 13 7 8 14 - 42 -

Τσέκαραν το εισιτήριο οι Pacers!

Στις 64 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup βρίσκονται οι Retro Pacers, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου κέρδισαν εύκολα τους Brazzerzz Beachterzz με 55-42 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-7 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Retro Pacers κατάφεραν με 8 πόντους του Καζαφέρη, 7 του Μπουρμπόν και τρίποντο του Βέλλη να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 18-13. Ο Δριβάκος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Παναγιώτης Βγενόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο το κύριο στοιχείο του αγώνα ήταν τα πολλά φάουλ και έτσι ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Οι γηπεδούχοι πάντως με τους Γεωργάρα και Κουφόπουλο να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 29-20. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των Brazzerzz Beachterzz στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Τσίτουρας, ενώ 5 βολές είχε ο Δημητριάδης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Μπουρμπόν και 3 του Γεωργάρα, το συγκρότημα του Χριστοδουλόπουλου έφτασε στο +14, 42-28. Δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Πίλτσης. Σκορ τρίτης περιόδου 42-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο παιχνίδι και έτσι οι Retro Pacers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 55-42, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αναγνωστόπουλου, Βέλλη, Μπουρμπόν, Καζαφέρη και Κουφόπουλου. Για τους Brazzerzz Beachterzz στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Πίλτσης και Αλέξανδρος Βγενόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/20 βολές, 13/38 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/20 βολές, 14/41 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp των Retro Pacers ο Μπουρμπόν με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Brazzerzz Beachterzz ο Πίλτσης με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 7/13 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 3 τάπες.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 3, Βέλλης 6 (1), Βασιλειάδης 1, Μπουρμπόν 15 (3), Καζαφέρης 12 (2), Γεωργάρας 7, Ιωαννίδης 3, Κουφόπουλος 6 (1), Σέμπογλου 2, Πουλαδάκης

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Πίλτσης 15, Βγενόπουλος Α. 5 (1), Μαργαρίτης, Βγενόπουλος Π. 4 (1), Δημητριάδης 5, Δριβάκος 6, Γεράκης 1, Τσίτουρας 6

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Retro Pacers!