19/06/2022
Αναλώσιμοι 11 16 7 19 - 53 -
Pressof BC 8 13 14 22 - 57 -

Τσέκαρε το εισιτήριο για τα playoff η Pressof!

Μια θέση στο Top16 της Summer Development League εξασφάλισε η Pressof, καθώς για την έκτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου κέρδισε δύσκολα τους Αναλώσιμους με 53-57 και ανέβηκε στην κορυφή παρέα με τον San Andreas και τους Harlems, ενώ η ομάδα του Νικολόπουλου πλέον μόνο με συνδυασμό αποτελεσμάτων μπορεί να βρεθεί στην πρώτη τετράδα!

Οι Αναλώσιμοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Γκουντόπουλου και δίποντα των Χρηστακάκου – Ταλιούρα, προηγήθηκαν με 11-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντα των Νομικού – Παπαθανασίου, μείωσαν στους 3, 11-8!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Χρηστακάκου, 4 του Χρονόπουλου και τριποντάκι του Ταλιούρα, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 27-21. Την Pressof κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Νίνος και Βρεττός με 4 πόντους έκαστος, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Νομικός.

Το σκορ του δευτέρου ημιχρόνου άνοιξε για λογαριασμό των Αναλώσιμων ο Λιάσκας από την περιφέρεια, δίνοντας για δεύτερη φορά στην ομάδα του αέρα 9 πόντων, 30-21. Στην συνέχεια της περιόδου το συγκρότημα του Μπαλάσκα έσφιξε την άμυνά του και με 5 ακόμη πόντους του Νομικού, 4 του Νίνου και τρίποντο του Παπαθανασίου, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 34-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος της, η Pressof ήταν καλύτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο και με μεγάλα σουτ των Νίνου, Τρατολάτη, Μακαρίτη και Βρεττού, έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με 53-57. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε για τη νίκη οι Αναλώσιμοι, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ανδρονίκου, Χρηστακάκου, Ταλιούρα, Χρονόπουλου και Γκουντόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 15/41 δίποντα και 7/37 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/13 βολές, 11/29 δίποντα και 10/32 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Χρονόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp για την Pressof ο Νίνος με 17 πόντους έχοντας 7/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Μανώλης 4, Ανδρόνικος 5 (1), Ταλιούρας 8 (2λ, Γκουντόπουλος 9 (1), Χρηστακάκος 14 (2), Λιάσκας 3 (1), Χρονόπουλος 8, Τάγαρης 2, Νικολόπουλος, Ζάφειρας

Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 6 (2), Νίνος 17 (1), Μπαλάσκας, Τσορτός 1, Τρατολάτης 9 (2), Νομικός 11 (3), Αντωνουσάκης 2, Βρεττός 7 (2), Μακαρίτης 4

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!