17/02/2024
The Toy Men 17 18 24 23 - 82 -
Tseliguns 29 19 17 27 - 94 -

Tseliguns... όνομα και πράγμα!

Το πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τις άμυνες να μην είναι ιδιαίτερα σφιχτές για καμία από τις δύο ομάδες. Πόντοι ανταλλάχθηκαν εκατέρωθεν στα πρώτα λεπτά, όμως το πρώτο επιθετικό "ξέσπασμα" των Tseliguns ήρθε με... "ηχηρό" τρόπο με αφετηρία αυτού τα σουτ από την γραμμή των 6.75, καθώς ένα επί μέρους σκορ 1-10 ανάγκασε τους Toy Men να καλέσουν το πρώτο time out της αναμέτρησης, 5:03 πριν την λήξη της 1ης περιόδου. Έκτοτε κατάφεραν να βρουν επιθετικό ρυθμό κυρίως μέσα στην αντίπαλη ρακέτα με προσωπικές ενέργειες, καθώς οι άμυνες εξακολούθησαν να μην αποτελούν παράγοντα στον οποίον έδιναν ιδιαίτερη βάση οι δύο ομάδες, όμως τα πολλά ελεύθερα τρίποντα που βρέθηκαν και πάρθηκαν από τους Tseliguns ήταν αρκετά για να τους δώσουν σημαντικό προβάδισμα αλλά και ψυχολογία. Με ένα κλέψιμο στην επαναφορά και κάρφωμα του Κόνσουλα, οι Tseliguns ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με την υπέρ τους διαφορά στους 12 πόντους (17-29).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Tseliguns να ανοίγουν το γήπεδο και να εγκαθιδρύουν ένα 0-6 σερί, που τους οδήγησε στο να στείλουν την διαφορά στο double score (17-34). Το παιχνίδι τους... ξεχείλιζε αυτοπεποίθηση, καθώς προσπαθούσαν να βγάλουν όμορφες συνεργασίες. Άλλες φορές τα κατάφερναν και άλλες όχι. Οι Toy Men δεν κυνήγησαν πολύ το τρίποντο στο πρώτο μέρος, συνεπώς επικεντρώθηκαν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα όσον αφορά το επιθετικό τους play style. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο +13 (18-19) για τους Tseliguns  ενώ είχε "αγγίξει" και τους 17 έπειτα από τρίποντο, 5:10 πριν την συμπλήρωση των 20 πρώτων αγωνιστικών λεπτών (26-43)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο παιξίματος με αυτόν που επικρατούσε σχεδόν καθόλη τη διάρκεια του πρώτου. Όταν η διαφορά είχε φτάσει στους 15 πόντους εκ νέου στα μέσα της τρίτης περιόδου (43-58), οι Toy Men έβγαλαν άμυνες-κλειδιά και κατάφεραν να "τρέξουν" ένα σερί 6-0, ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 (49-58) 3:34 πριν την λήξη αυτής, για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Στα 3:08 οι Toy Men κάλεσαν ένα ακόμη time out. Στο τελευταίο λεπτό, έπειτα από τρίποντο κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά ακόμη και στους 5 (57-62) και το παιχνίδι, έχοντας πλέον "πάρει φωτιά", σταμάτησε με την συμπλήρωση του 3ου δεκαλέπτου στο +6 για τους Tseliguns (24-17)

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Toy Men μπήκαν στις τέσσερις γραμμές του παρκέ αποφασισμένοι. Έβγαλαν πολύ καλές άμυνες, τόσο ατομικές όσο και συλλογικές πολλές από τις οποίες δεν κατεγράφησαν στα στατιστικά. Ένα ακόμα σερί των Tseliguns στο πρώτο μέρος της 4ης περιόδου (0-8), τους έστειλε αρκετά μπροστά για να πάρουν τις ελπίδες των αντιπάλων τους (61-67 - 61-73). Στο δεύτερο μισό της τέταρτης περιόδου, ο ρυθμός του παιχνιδιού "άνοιξε", οδηγώντας το σκορ να πάει ακόμα ψηλότερα. Βρήκαν αρκετά τρίποντα και οι Toy Men, αλλά πλέον ήταν αργά για να διεκδικήσουν το παιχνίδι.

Με τον τίτλο του Bettson Greece MVP "στέφθηκε" ο Χρήστος Ζησόπουλος, ο οποίος σε 36 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 17 πόντους, 15 ριμπάουντ (όλα αμυντικά), 15 ασίστ και 2 λάθη (37 EFF)

Tseliguns: Αποστολίδης 24, Δημητριάδης 15, Κόνσουλας 27, Κυρσανίδης (DK) 11

Ο διακριθείς εκ των Toy Men ήταν ο Παύλος Κέδρος, ο οποίος σε 40 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ (όλα αμυντικά), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 block και 2 λάθη

Toy Men: Αλβανός 6, Λογγινίδης 18, Πάνος 16, Στράκαλης 16