07/10/2019
Δαλάι Κλάμα 17 9 7 6 - 39 -
Milwaukee Sucks 12 10 10 16 - 48 -

Τσίνας ο κουβαλητής, Καββαθάς ο λυτρωτής!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που ήταν ντέρμπι για 37 λεπτά, οι Milwaukee Sucks λύγισαν δύσκολα τους Δαλάι Κλάμα με 39-48 και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου από τον 32ο όμιλο, με τον Τσίνα να κουβαλάει την ομάδα μέχρι το φινάλε, όπου ανέλαβε δράση ο Καββαθάς!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-6 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Δαλάι Κλάμα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 17-12, χάρη σε 8 πόντους του Κλούτσου, 4 του Ντεμελή και τρίποντο του Κρινή στη λήξη. Για τους φιλοξενούμενους από ένα τρίποντο είχαν οι Καββαθάς – Διαμάντης, ενώ από 3 πόντους σημείωσαν οι Καπετανάκης και Τσίνας.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μπουρελάκου έφτασε στο +9, 21-12, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 26-22, με τους Κλούτσο (3π), Κώστα Μαντζιβή, Κρινή και Τσιάρα να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Από κοντά ακολουθούσαν οι Milwaukee Sucks τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Διαμάντη με ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Νικολάκη – Καπετανάκη μέσα από το ζωγραφιστό.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Δαλάι Κλάμα να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 33-32, με τους Σταματόπουλο και Ντεμελή να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας. Αν και δεν βρήκαν ρυθμό ούτε και σε εκείνο το διάστημα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο, με τους Γκολφινόπουλο, Καπετανάκη, Τσίνα, Γανέλη και Σαμιωτάκη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 33-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το δίδυμο Τσίνα – Καββαθά πετούσε φωτιές, αφού με 8 πόντους του πρώτου και δύο τρίποντα του δευτέρου, οδήγησαν τους Milwaukee Sucks στην μεγάλη νίκη με 39-48. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά οι Δαλάι Κλάμα και έτσι οι 4 πόντοι του Τσιάρα και οι 2 του Κλούτσου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/12 βολές, 9/35 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/20 βολές, 11/34 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 1 μπλοκ και 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Κλούτσος με 13 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp των Milwaukee Sucks Καββαθάς με 9 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, ενώ πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 8, Κρινής 6 (1), Κλούτσος 13 (3), Μαντζιβής Π., Σταματόπουλος 3, Δημητρακάκης, Μπέης, Ντεμελής 7, Μάγος, Παπαδημητρίου, Μαντζιβής Κ. 2

Milwaukee Sucks (Φωτόπουλος): Καββαθάς 9 (3), Τσίνας 15 (1), Φωτόπουλος 1, Σαμιωτάκης 2, Νικολάκης 2, Γανέλης 4, Διαμάντης 6 (2), Καπετανάκης 7, Γκολφινόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 37 λεπτά, περιμένοντας βέβαια πιο δραματικό φινάλε!