07/12/2019
La Bola De Papel 12 8 13 13 - 46 -
Most Wanted 12 16 15 13 - 56 -

Τσούκου – τσούκου οι Most Wanted!

Επιστροφή στις επιτυχίες για τους Most Wanted στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής επικράτησαν δύσκολα των σκληροτράχηλων La Bola De Papel με 46-56 στο Athens Sports Hall.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και να είναι ισόπαλες 12-12. Για τους La Bola De Papel τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Φλώρος (7π), Μαρινάκης (3π) και Σίνης (2π), ενώ για τους φιλοξενούμενους το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Γεωργακάς και Καραμασιώτης με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Most Wanted επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες τους Πίκουλη (6π), Καραμασιώτη (5π), Μητρόπουλο (3π) και Δρόσο, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 20-28. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Φλώρος και Σίνης με 3 πόντους έκαστος, ενώ 2 πρόσθεσε ο Στάμου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Καταζητούμενοι κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 33-43, χάρη 4 πόντους του Σαμπάνη, 4 του Μητρόπουλου και τρίποντο του Γεωργακά. Ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης παρέμειναν σε εκείνο το διάστημα οι La Bola De Papel, με το δίδυμο Σίνη (6π) και Στάμου (5π) να ηγείται της επίθεσης του. Σκορ τρίτης περιόδου 33-43!

Με 4 πόντους του Καρατζά, τρίποντες βόμβες των Φλώρου – Στάμου και δίποντο του Σίνη, οι γηπεδούχοι έβαλαν φωτιά στο ματς, καθώς έριξαν την διαφορά στους 3, 45-48, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, ο Καραμασιώτης φώναξε “παρών” στα τελευταία λεπτά και με 6 δικούς του πόντους, αλλά και 5 του Σαμπάνη, οδήγησαν τους Most Wanted στην νίκη με 46-56!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 14/36 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 17/49 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ

Κορυφαίος των La Bola De Papel ο Σίνης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Most Wanted ο Πίκουλης με 8 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα, ενώ πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Καρατζάς 4, Στάμου 10 (1), Τσουκλίδης, Γκιουλμπαξιώτης 2, Σίνης 13, Μαρινάκης 4, Φλώρος 13 (2), Ζαχαριάς

Most Wanted (Καραμασιώτης): Ζαμπάρας 2, Σαμπάνης 8, Καραμασιώτης 16 (3), Κότσιρας, Δρόσος 4, Πίκουλης 8, Μητρόπουλος 7, Γεωργακάς 8 (2), Μιτζέλος, Ντάνασης 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η μεγάλη επιστροφή των La Bola De Papel από το -15, όσο και η αντίδραση των Most Wanted σε εκείνο το σημείο!