27/10/2021
Brothers United 10 18 15 9 - 52 -
Tsouvalia 19 11 5 9 - 44 -

Tsouvalia ημίχρονο, Brothers United τελικό!

Τα Tsouvalia ήταν αυτά που είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, είχαν την ατυχία να χάσουν νωρίς τον καλύτερο τους παίχτη για την ώρα Βάιο Καλύβα κι έτσι οι Brothers United , με πειστική εμφάνιση στο δεύτερο μισό επικράτησαν με 52 – 44 , παίρνοντας την δεύτερη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Πολύ γρήγορος ο ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου με τα Τσουβάλια να οδηγούν την κούρσα(10-19).Ο Καλύβας ήταν πρωταγωνιστής με 9 πόντους και ο Κυριακίδης ακολούθησε με ένα τρίποντο, ενώ για τους πράσινους ο Αρμενιάκος πέτυχε 6.

Στα πρώτα 6 λεπτά της δεύτερης περιόδου , οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν εύκολα το ματς με 4 του Ράπτη και τρίποντο του Ανδρικόπουλου(18-28). Στην συνέχεια οι Brothers έκαναν επιθετικό ντεμαράζ και με πρώτα βιολιά τους Πίτο(5) και Καλαματιανό(4) έκλεισαν στο – 2 το πρώτο ημίχρονο(28-30).

Το μομέντουμ είχε περάσει στους Brothers στην τρίτη περίοδο.Με σφιχτή άμυνα καθώς δέχτηκαν μόνο 5 πόντους και οδηγούς στην επίθεση τους Αβούρη(6), Πίτο(4) και Τζαβέλλα, ξέφυγαν 43 – 35.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων , χωρίς όμως να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα. Αβούρης , Τζαβέλας με τρίποντα και Καλαματιανός με δίποντο κρατούσαν σταθερό προβάδισμα για τους Πράσινους και το μόνο που κατάφεραν οι Μπλε, ήταν να μειώνουν με 4 πόντους του Ανδρικόπουλου, τρίποντο του Κυριακίδη και καλάθι του Ράπτη. Το τελικό 52 – 44 κρίνεται δίκαιο βάση της εικόνας των δύο ομάδων.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Πίτος με 9 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βάιος Καλύβας με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Brothers είχαν 17 / 42 δίποντα, 4 / 32 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Τα Tsouvalia είχαν 14 / 53 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Brothers United (Καράμπελας): Πίτος 9( 17ρ.), Τζαβέλλας 8, Αβούρης 15 (10ρ.), Καράμπελας 6(6ρ.), Αρμενιάκος 6, Καλαματιανός 8, Κουφαλιώτης.

Τσουβάλια(Κυριακίδης): Ράπτης 9(16ρ.), Κυριακίδης 6, Παπαθανασίου 2, Καλύβας 9, Ανδρικόπουλός 10 (9ρ.), Φουρτούνης 6(17ρ.), Γεωργίου 2.

Τι μας άρεσε: Τα εντυπωσιακά καλάθια του Αβούρη!