29/04/2024
Tsouvalia 17 20 18 16 - 71 -
Alpinists BC 12 17 14 16 - 59 -

Το δεύτερο ‘’ροζ’’ για τα Tsouvalia υπό το βλέμμα της νέας γενιάς!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα του Summer Evolution League, τα Tsouvalia υπο το βλέμμα των Κυριακίδη και Καλαντζή ‘’juniors’’ πέτυχαν τη δεύτερη φετινή νίκη, καθώς επιβλήθηκαν δίκαια των Alpinists με σκορ 71-59!

Οι γηπεδούχοι έκαναν ξεκάθαρο απο το ξεκίνημα τις προθέσεις τους, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, περιόρισαν τα ατού του αντιπάλου και με τους Σχοινά, Καρδαρά και Καλαντζή  να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 17-12! Απο την άλλη πλευρά, οι Καραβάς και Συκάρης αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ με 4 πόντους έκαστος!

Στην συνέχεια, οι Alpinists μπορεί να ανέβασαν την απόδοση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιου αλλά τα προβλήματα στην άμυνα παρέμειναν, γεγονός που απεικονίστηκε στο επιμέρους 20-17! Ο Σχοινάς συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι, ο Παπαντώνης και ο Κυριακίδης βρήκαν σκορ έξω από τη γραμμή των 6.75, οι Καλαντζής και Χατζησωκράτης κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και τα Tsouvalia οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 37-29! Στον αντίποδα, οι Καράβης και Συκάρης εκ νέου ηγήθηκαν των Alpinists με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, αλλά ήταν ηλίου φαεινότερο οτι θα έπρεπε να παιξουν επιτελους άμυνα συνολικά σαν ομάδα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τους Alpinists να πλησιάζουν και τους γηπεδούχους να βρίσκουν πάντα τον τρόπο να αντιδρούν! Οι Καρδάρας, Καλαντζής και Χατζησωκράτης σκέπασαν με απόλυτη επιτυχία τα καλάθια, ενώ το νέο μεταγραφικό απόκτημα των ‘’μπλέ’’ , Αλέξανδρος Σχοινάς, δικαίωσε με την απόδοση του τον πακτωλό χρημάτων που ξόδεψε ο Κυριακίδης για να τον φέρει στην ομάδα! Από την άλλη πλευρά, η απουσία του Μαγκανιάρη έπαιξε σημαντικό ρόλο που οι προσπάθειες των Alpinists έμεναν ημιτελείς! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 55-43!

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες αποτέλεσαν το μοναδικό διάστημα που είχαμε την απόλυτη ισορροπία, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 16-16! Οι ‘’μπλε’’ διατήρησαν το προβάδισμα, άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος και έφτασαν πανάξια στην δεύτερη φετινή νίκη με σκορ 71-59!

Betsson MVP ο Γιώργος Καρδαράς με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Συκάρης είχε  18 πόντους και 15 ριμπάουντ!

Tsouvalia(Κυριακίδης): Καλαντζής 16, Καρδάρας 12, Κυριακίδης 3, Παπαντώνης 12, Χατζησωκράτης 6, Σχοινάς 22..

Alpinists(Μαρούδης): Βακρινός 5, Καράβης 20, Λυμπερόπουλος 8, Μαρούδης, Συκάρης 18, Φραγκισκάτος 3, Γούλας 5.

Τι μας άρεσε : Το next generation που ακούει στα ονόματα των Κυριακίδη-Καλαντζή juniors!