03/02/2020
Hurricanes 11 18 19 13 - 61 -
Intercity BC 5 5 14 10 - 34 -

Τυφώνας χτύπησε την Intercity!

Χωρίς να συναντήσουν καμία δυσκολία στο ματς, οι Hurricanes επικράτησαν της Intercity στο βοηθητικό έξι του ΣΕΦ με 61-34 για την ενδέκατη αγωνιστική του όγδοου ομίλου της Development 2. Με αυτή τη νίκη οι Hurricanes παρέμειναν στην τρίτη θέση του ομίλου και έχουν πλεονέκτημα για πρόκριση στα playoff.
Από το ξεκίνημα του ματς είδαμε τους Hurricanes να θέλουν να δώσουν γρήγορο ρυθμό αλλά να δυσκολεύονται να βρουν στόχο. Η Intercity κατάφερε και προηγήθηκε με 2-5 αλλά στην συνέχεια δέχτηκε εννέα πόντους χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Το σκορ της περιόδου ήταν 11-5, με τον Λατίφη να βάζει τέσσερις πόντους και οι Μακρής, Ταμιωλάκης και Βλάχος από δυο. Για τους φιλοξενούμενους ο Νικολάου σκόραρε όλους τους πόντους της ομάδας του.
Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με τους Hurricanes να είναι σε τρομερή κατάσταση. Η Intercity δεν κατάφερε να ανακόψει τους αντιπάλους της και δέχτηκε 18 πόντους, ενώ έβαλε μόνο πέντε για το 29-10 σκορ ημιχρόνου. Οκτώ πόντους από τον Περσίτσα, πέντε από Μακρή και τέσσερις ο Βλάχος για τους Τυφώνες. Τρεις ο Παχνής και δύο ο Φιλίνης για τους “Μαύρους”.
Στην τρίτη περίοδο η Intercity προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και να παίξει πιο ελεύθερο μπάσκετ. Οι Hurricanes ήταν σκληροί στην άμυνα μέσα στο ζωγραφιστό, οπότε η λύση για την Intercity ήρθε από την γραμμή του τριπόντου όπου και πέτυχαν τέσσερα σε αυτό το διάστημα. Οι Hurricanes ωστόσο “νίκησαν” και αυτό το δεκάλεπτο 19-14 για το 48-24, double σκορ, στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Λατίφης πέτυχε εννέα πόντους για τους Hurricanes, ο Παχνής έξι, με δύο τρίποντα, για την Intercity.
Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και βρήκε τους Hurricanes να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 61-34. Για τους νικητές ο από τέσσερις πόντους είχαν οι Σακελλαρίου και Κυζιώρος, ενώ για τους ηττημένους ο Νικολάου πέτυχε εφτά.
MVP του παιχνιδιού ήταν ο Κώστας Λατίφης με 13 πόντους (5/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη. Από την άλλη, για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου  με 14 πόντους (1/4 βολές, 5/12 δίποντα και 1/5 τρίποντα), 14 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 22/51 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές τη μπάλα, την έκοψαν 4, έκαναν και 19 λάθη. Από την άλλη, οι “Μαύροι” είχαν 7/40 δίποντα 6/24 τρίποντα και 2/11 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές τη μπάλα και έκαναν 13 λάθη.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Χάρος 6 (1τρ 10ρ), Λατίφης 13 (1τρ 6ρ 4ασ 4κλ), Παπαδημητρίου 3, Κυζιώρος 4, Σακελλαρίου 5, Περσίτσας 8, Ταμιωλάκης 6, Βασιλειάδης 3 (1), Βλάχος 6 (11ρ), Μακρής 7 (1).
Intercity BC (Μπαλαφούτης): Παπασημινός, Φιλίνης 3 (5ρ), Σταυρόπουλος 3 (1), Χατζηλιάς, Μπαλαφούτης 3 (1τρ 4κλ), Τανταρούδας 2, Νικολάου 14 (1τρ 14ρ), Παχνής 9 (3).
Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των “τυφώνων” καθόλη την διάρκεια του ματς.