27/01/2020
Gran Camaria 17 11 11 19 - 58 -
Teddyboyz 12 16 12 11 - 51 -

Turbo … Μαργέτης οδηγεί τα Gran Camaria!

Με έναν εκπληκτικό Μαργέτη τα Gran Camaria πήραν τη νίκη απέναντι στους πολύ καλούς Teddyboyz, με 58-51, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Πλάτωνα, το βράδυ του Σαββάτου.
Τέσσερις πόντοι του Μαργέτη και άλλοι τέσσερις του Ντάουντυ , ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τα  Camaria τελικά να παίρνουν νωρίς ένα προβάδισμα δέκα πόντων, με τον Ροντογιάννη Γ. Να βάζει πέντε γρήγορους πόντους λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, με την πρώτη περίοδο τελικά να λήγει στο 17-12.
Κάποιες βιαστικές προσπάθειες χάλασαν τον ρυθμό του αγώνα, με τον Βγενόπουλο στη συνεχεια να σκοράρει από κοντά και μακρυά, τον Β. Ροντογιάννη να ακολουθεί και τους Teddyboyz να περνούν μπροστά με πέντε πόντους (21-26). Στη συνέχεια δύο συνεχόμενα καλάθια και φάουλ του Μαργέτη κράτησαν τα Camaria, με το ημίχρονο να κλείνει με το ισόπαλο 28-28.
Ένταση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μπαλαδήμα να δέχεται μια τεχνική ποινή. Μαργέτης και Ντάουντυ με εναλλάξ επιθετικές προσπάθειες έδιναν μια επιθετική τόνωση στο παιχνίδι, με την ένταση να έχει ανεβει και τον Βγενόπουλο να παρασύρεται και με δύο αντιαθλητικό φάουλ να αποβάλλεται και να στερεί από την ομάδα του για το υπόλοιπο του αγώνα σκορ, προσωπική άμυνα και ποιότητα. Σκορ δεκαλέπτου 39-40.
Ο Κουντούρης βγήκε μπροστά για Camaria και με 10 πόντους, οδήγησε την ομάδα του στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ντάουντυ να προσπαθεί για Teddyboyz, μη μπορώντας ομως να αποτρέψει την ήττα, καθώς ο εκπληκτικός Μαργέτης είχε την τελευταία λέξη για το παιχνίδι, με το τελικό 58-51 να δίνει το ροζ φύλλο αγώνα στους γηπεδούχους του Coach Αθανασίου.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μαργέτης με 31 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη.
Από πλευράς Teddyboyz ξεχώρισε ο Τζων Ντάουντυ με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά τα Camaria είχαν 22/56 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 8/19 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.
Συνολικά οι Teddyboyz είχαν 14/39 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 14/26 βολές, 54 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 17 λάθη.