01/11/2023
Phoenix Bums 26 10 19 20 - 75 -
Σοποτό B.C. 26 14 13 19 - 72 -

Τώρα αρχίζει το πρωτάθλημα για τους Bums!

Την πρώτη νίκη που χρειάζονταν για να τονωθεί η ψυχολογία τους πέτυχαν το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Phoenix Bums, επικρατώντας του Σοποτό BC με 75-72 για την τέταρτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League. Σπουδαία εμφάνιση από τους Χαριτόπουλο και Δεδούση που ανάγκασαν την ομάδα του coach Λιάκου στην δεύτερη της ήττα στον όμιλο. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Για τους ουδέτερους που παρακολουθούσαν το live stream του YouTube το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού αμφότερες οι ομάδες βρήκαν ικανοποιητικό ρυθμό από νωρίς, προσφέροντάς μας εξαιρετικό θέαμα. Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Σοφιανόπουλος (12π.) ξεκίνησε σεληνιασμένος το ματς, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Κουτσουρή (5π.), Καρατζά (4π.), Τοπούζογλου (3π.) και Γκόλια (2π.). Οι Bums από την άλλη, μπορεί να μην θύμισαν την αμυντική υπερδύναμη που είχαμε συνηθίσει τις προηγούμενες σεζόν, όμως η συνέπειά τους σκοράρισμα και η πολυφωνία τους ήταν εντυπωσιακή, με τους Ζερντίτσκι (9π.), Χιώτη (7π.), Χαριτόπουλο (6π.) και Δεδούση (3π.) και Κοβάτσο (1π.) να τραβούν κουπί. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 26-26.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα μειώθηκε εκατέρωθεν, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-14 και τις άμυνες να σφίγγουν αισθητά. Ο Καρατζάς (6π.), δίνοντας λύσεις από το χαμηλό post, έκανε τη διαφορά σε αυτό το διάστημα για το Σοποτό που κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με +4. Στη αντίπερα όχθη, οι Bums απάντησαν με την περιφερειακή τριπλέτα των Χιώτη (4π.), Χαριτόπουλου (4π.) και Δεδούση (2π.), μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν. Σκορ ημιχρόνου, 36-40.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Κοβάτσου παρουσιάστηκε βελτιωμένη και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Δεδούση (5π.), Ζερντίτσκι (4π.), Χαριτόπουλο (4π.) και Πανδή (2π.) ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Το Σοποτό, παρά την προσπάθεια των Σοφιανόπουλου (6π.), Λουρίδα (4π.), Τοπούζογλου (3π.) και Καρατζά (2π.), διένυσε το λιγότερο παραγωγικό του διάστημα και πήγε στην κρίσιμη τελευταίο περίοδο με -2. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 55-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Bums προστάτεψαν αποτελεσματικά το καλάθι τους σε ένα κρίσιμο σημείο όπου βρήκαν μαζεμένους πόντους από τους Δεδούση (10π.) και Χαριτόπουλο (7π.). Το προβάδισμα έγινε απότομα διψήφιο και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα, παρά τις λύσεις που προσέφεραν οι Κουτσουρής (8π.), Γκόλιας (5π.), Χουλιάρας (3π.) και Καρατζάς (3π.). Κάπως έτσι, λοιπόν, οι Phoenix Bums πήραν δίκαια την πρώτη τους νίκη και το πρωτάθλημα φαίνεται να ξεκινά τώρα για ομάδα που η μοίρα της είναι να πρωταγωνιστεί.

Στο τέλος του αγώνα, οι Phoenix Bums είχαν 23/36 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 17/25 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, το Σοποτό είχε 18/36 δίποντα, 8/37 τρίποντα και 12/18 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 8/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/3 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 7 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Σοφιανόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Phoenix Bums (Κοβάτσος) : Γαδ, Δεδούσης 20 (2), Ζερντίτσκι 13, Καδάς, Κοβάτσος 1, Πανδής 2, Τουμπακάρης 2, Χαριτόπουλος 21 (1), Χιώτης 16 (1).

Σοποτό BC (Λιάκος) : Γκόλιας 9, Καρατζάς 15, Κουτσουρής 15 (2), Λουρίδας 4, Σοφιανόπουλος 20 (3), Τοπούζογλου (2), Χουλιάρας 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το υψηλό σκορ του αγώνα.