08/07/2020
Antilalos BC 15 9 14 12 - 50 -
Tebelwolves 17 8 15 6 - 46 -

Τώρα είναι τα καλά για τον Αντίλαλο!

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με πολλές ανατροπές, ο Αντίλαλος κέρδισε στις λεπτομέρειες τους Tebelwolves με 50-46 για την 22η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League και θα πάει με καλή ψυχολογία στα παιχνίδια της χρονιάς απέναντι στους Slam Drunkers!

Γεμάτο ανατροπές ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Tebelwolves να προηγούνται με 3-11, τον Αντίλαλο να προσπερνά με 13-11 και τους γκρι να κλείνουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 15-17, χάρη σε 5 πόντους του Καραγρηγορίου, 4 του Παπαγεωργίου και 4 του Πενταγιώτη. Ο Σουλτάτος με δύο τρίποντα και ο Δημήτρης Λάγιος με ένα ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό, με τον Αντίλαλο να προσπερνάει με 24-21, έπειτα από 5 συνεχόμενους πόντους του Μπουρίτη. Τελικά οι Λύκοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 24-2%, με τον Μασοκώστα να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους.

Με 5 πόντους του Κώστα Ζαμπέτα και τρίποντο του Δημήτρη Λάγιου, οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων, 34-27, στα πρώτα τέσσερα λεπτά της επανάληψης. Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε άμεσα, αφού με 6 πόντους του Πενταγιώτη, 4 του Μασοκώστα και τρίποντο του Τζερεμέ, βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +2, 38-40!

Στα πρώτα 3:30 της τελευταίας περιόδου οι Tebelwolves πήραν αέρα 8 πόντων, 38-46, με τους Καραγρηγορίου, Τζερεμέ και Παπαγεωργίου να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος. Στη συνέχεια, όμως, του παιχνιδιού το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα έσφιξε την άμυνά του και με 5 πόντους και Σουλτάτου, 4 του Ηλιόπουλου και 3 του Γκολέ, έφτασε στην νίκη – ανατροπή με 50-46!

Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 5/9 βολές, 15/30 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/4 βολές, 19/58 δίποντα και 2/24 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Κορυφαίος για τον Αντίλαλο ο Γκολές με 7 πόντους, έχοντας ¾ βολές, 2/4 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Πενταγιώτης με 12 πόντους, έχοντας 6/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, σέρβιρε 5 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Μεϊμάρογλου, Πλακίδης 2, Ζαμπέτας Κ. 5 (1), Λάγιος Δ. 6 (2), Σουλτάτος 11 (2), Μπουρίτης 9, Γκολές 7, Σκαμπαρδώνης 4, Ηλιόπουλος 6

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Παπαγεωργίου 8, Καραγρηγορίου 9 (1), Τζερεμές 5 (1), Χαρικιόπουλος 2, Μασοκώστας 10, Στεριάδης, Καρπούζος, Πενταγιώτης 12

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης!