03/04/2024
Deportivo Faliro 17 14 14 6 - 51 -
Miami Heets 18 13 13 11 - 55 -

Και τώρα Gangsters για τους Heets!

Το 2-0 έκαναν οι Miami Heets απέναντι στην αγνώριστη σε αυτή τη σειρά Deportivo Faliro, καθώς κέρδισαν με σκορ 51-55 και τώρα πάνε στη φάση των 8 να αντιμετωπίσουν τους Gangsters, σε μια σειρά που αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον!

Ονειρικό το ξεκίνημα για την ομάδα του coach Σάμιου, καθώς με το 1-10 που "έγραψαν" πήραν ψυχολογία και τα... ηνία του αγώνα, με τον Αναστασίου να βρίσκεται σε κάθε γωνιά του παρκέ και τον Θεοδωράκη να είναι κάτι παραπάνω από θετικός στο ποστ. Την πίεση των Heets προσπάθησαν να σπάσουν με υπομονή οι γηπεδούχοι, με τον Τριανταφυλλίδη να ξεκινά επιθετικά κάτω από το καλάθι και να βλέπει τον Κακαλέτρη μα έρχεται από τον πάγκο για να μειώσει με τρίποντο στο 17-18 για πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το παιχνίδι έγινε πιο ισορροπημένο.. Ο Μαρούσος συνεργάστηκε άψογα με τον Κακαλέτρη και ο Γαρμπής μπήκε στον ρυθμό του παιχνιδιού, με την Deportivo να βελτιώνεται αισθητά. Από την άλλη πλευρά, ο Δευτεραίος και ο (μετά από ανάσες) Αναστασίου κράτησαν τους φιλοξενούμενους στα ίδια στάνταρ, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο παρέες ισόπαλες στο 31-31 για ημίχρονο.

Αν κάτι περίμεναν οι γηπεδούχοι αυτό ήταν η επιθετική έκρηξη του Μπίμπα, με τον βραχύσωμο γκαρντ να το παίρνει πάνω του και να οδηγεί την παρέα του Μαρινάκη, η οποία ξέφυγε με 9 (42-33). Σε αυτό το κομβικό όμως σημείο του αγώνα, ο Κούρκουλος με... παλικαρίσια καλάθια και μεγάλη συμβολή στη βελτίωση της εικόνας των Heets, μείωσε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με την παρέα του πίσω με 45-44. Η Deportivo δεν άντεξε μέχρι το τέλος. Η πίεση των φιλοξενούμενων κούρασε τους μέχρι εκείνη τη στιγμή μπροστά "γαλάζιου", το παιχνίδι ήρθε στα μέτρα ξανά των Heets, οι οποίοι κράτησαν μέχρι τέλους και με τη νίκη να έρχεται με 51-55, κλείδωσαν την πρόκριση και πανε στα παιχνίδια με τους Gangsters με... φόρα και διάθεση για να δούμε μεγάλα παιχνίδια!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ζαχαρίας Θεοδωράκης με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Διονύσης Γαρμπής με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Γαρμπής 10, Κακαλέτρης 5, Μαρούσος 2, Μαρινάκης, Μπίμπας 13, Παπαδόπουλος 3, Παύλου, Τριανταφυλλίδης 15, Φελλάς 3.

Miami Heets (Σάμιος): Αλογοσκούφης 1, Αναστασίου 8, Βαντής 10, Δευτεραίος 14, Θεοδωράκης 4, Κούρκουλος 9, Μαρινάκης 1, Παπαδόπουλος, Πιτούλης 8, Τζουβανάκης.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που παρακολουθήσαμε!