17/01/2024
Meracles 27 13 31 15 - 86 -
Golden Steak Warriors 17 17 24 17 - 75 -

Και τώρα Spurs για τους Meracles!

Πλήρης εκμετάλλευση των έμπειρων Σκλάβου, Μακρή και Χαρίση από την παρέα του Νικήτα του Αυγουλή, με τη νίκη απέναντι στους Golden "Steak" Warriors να έρχεται με τελικό σκορ 86-75.

Κυριαρχία στο ξεκίνημα του αγώνα από τους Meracles, με τον Βαγγέλη τον Σκλάβο και τον Αγαπητό Μακρή να μην έχουν αντίπαλο κάτω από τα δύο καλάθια, όντας οι δύο κυριότεροι λόγοι που το προβάδισμα της παρέας της coach Λουκάτου έφτασε στο συν 10, με το 27-17 να χωρίζει τα δύο σύνολα. Η δεύτερη περίοδος είχε την υπογραφή του Μιχάλη του Τσούρτου! Φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με πόντους, δημιούργησε προβλήματα στις αλλαγές των μαρκαρισμάτων και μείωσε στο 40-34 με το οποίο οι Meracles έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο.

Ένα κρεσέντο από τα 6.75 ήταν αυτό που φάνηκε να καθαρίζει την... μπουγάδα για τους γηπεδούχους στην τρίτη περίοδο, με τους Μακρή, Χαρίση και Σκιαθίτη να εκτελούν χωρίς δισταγμό με το 71-58 να είναι φυσικό επακόλουθο, καθώς οι προσπάθειες του Γιάννη Μακρή ήταν φιλότιμες αλλά όχι αρκετές για να μειώσουν. Το αποτέλεσμα ήταν λοιπόν η σκληροτράχηλη παρέα του Αυγουλή να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα που τόσο πολύ ήθελε και να πάει στο ντέρμπι με τους Spurs με ψυχολογία, με το τελικό σκορ να είναι το 86-75.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Σκλάβος με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος. Από τους ηττημενους ξεχώρισε ο Μιχάλης Τσούρτος με 37 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν19/44 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 12/16 βολές, 56 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/36 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 15/22 βολές, 30 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη.

Meracles (Λουκάτου): Αυγουλής, Γερεουδάκης 7, Γουλανδρής 2, Μακρής 14, Σκιαθίτης 9, Σκλάβος 18, Τραφαλής 17, Τσιλιγιάννης, Χαρίσης 19.

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Πίτιτς 2, Αντωνόπουλος, Γιοβάς 11, Κοντόπουλος 2, Μακρής 18, Ταχυνακος 5, Τσούρτος 37.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα του Μιχάλη Τσούρτου!