20/02/2024
Pistachios 14 16 15 23 - 68 -
Αμφιδέξιοι 15 12 21 32 - 80 -

Τετράδα οι Αμφιδέξιοι - βυθίζονται οι Pistachios!

Το βραδάκι της Τρίτης 21 Φεβρουαρίου σε παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο της Μaster League, οι Αμφιδέξιοι με εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο που πέτυχαν 32 ολόκληρους πόντους, έκαμψαν την αντίσταση των Pistachios με 68 – 80 , παρέμειναν στην προνομιούχο τετράδα και παράλληλα τους βύθισαν ακόμα περισσότερο προς την Εvolution League.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο, με τις ομάδες να εναλάσονται στο σκοράρισμα, να βρίσκουν ρυθμό μετά το πεντάλεπτο και τους Αμφιδέξιους να έχουν μικρό προβάδισμα με 14 – 15. Ρίζος με 5 πόντους και Γεωργόπουλος – Τζωρτζάκης με 4 έκαστος οδηγούσαν την επίθεση για τους Ροσονέρι, ενώ για τα Φυστίκια Σολδάτος με 6 και Τσίτουρας με 4, τα κρατούσαν σε απόσταση αναπνοής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Pistachios με τον Τάλαρο να ευστοχεί στην αρχή σε δύο προσπάθειες και τον Γονιδάκη να αναλαμβάνει το σκοράρισμα στην συνέχεια με 5 πόντους, στάθηκαν καλύτερα και πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 30 – 27. Στην αντίπερα όχθη , οι Αμφιδέξιοι που επιδόθηκαν σε καταιγισμό τριπόντων, πέτυχαν τρία με Ρίζο(2), Κακαβά και δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην επίθεση, έβγαλαν ωραίες φάσεις,με τους καλύτερους Αμφιδέξιους να περνούν μπροστά με 46-48. Ρίζος(6), Κακαβάς(5), Τζωρτζάκης(4) και Γκατζιώρας(4), συνέθεσαν μία καυτή τετράδα στην επίθεση των Ροσονέρι, ενώ τα Φυστίκια που ακολουθούσαν κατά πόδας,κρατούσαν κοντά οι Καραγρηγορίου με 5 και Σολδάτος 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Αμφιδέξιοι έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι, πέτυχαν 32 ολόκληρους πόντους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Pistachios. Ρίζος(7), Στουρνάρας(6),Τζαβέλας(6) και Γκατζιώρας ξεχώρισαν στην επιθετική συγκομιδή των μετέπειτα νικητών, με Σολδάτο(10) και Τάλαρο(8) να είναι οι κορυφαίοι για τα Φυστίκια, χωρίς όμως να μπορέσουν να τους χαρίσουν τη νίκη.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Τζαβέλλας με 6 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Τάλαρος με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Pistachios είχαν 20 / 42 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 13 / 20 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Αμφιδέξιοι είχαν 20 / 33 τρίποντα, 10 / 35 τρίποντα, 10 / 19 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Βουρλίτης, Γονιδάκης 8, Καραγρηγορίου 7, Κοντογιάννης 3, Παπαγεωργίου, Σολδάτος 20, Τάλαρος 17(12ρ.), Τσίτουρας 11, Φλίγκος 2.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 8, Γκατζιώρας 11(9ρ.), Κακκαβάς 12, Ρίζος 25, Στουρνάρας 6, Τζαβέλλας 6(18ρ.), Τζωρτζάκης 12.

Τι μας άρεσε: Οι υπέροχοι συνδυασμοί που έκαναν οι Αμφιδέξιοι κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο.