12/12/2023
Peristeri Trelleborg 9 12 14 13 - 48 -
Hurricanes 17 14 12 14 - 57 -

«Τυφώνας» παρέσυρε την Trelleborg!

Μία σημαντική νίκη που δίνει και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας πανηγύρισαν οι Hurricanes, οι οποίοι επικράτησαν 48-57 επί της Peristeri Trelleborg για την 10η αγωνιστική της Evolution League. Αυτή ήταν η 3η σερί αγωνιστική στην οποία οι «Τυφώνες» παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα (3-7), δείχνοντας να βρίσκουν κάπως τα πατήματά τους έπειτα από το κακό ξεκίνημα στη σεζόν. Απο την άλλη πλευρά, η Peristeri Trelleborg δεν λέει να «σηκώσει κεφάλι», καθώς αυτή ήταν η 9η σερί ήττα της (1-9).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα 7 πόντων, με τον Βλάχο να γράφει το 6-13. Ρούπας και Ιωαννίδης προσέφεραν επίσης επιθετικά στους Hurricanes, οι οποίοι στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου είχαν ένα υπέρ τους προβάδισμα 8 πόντων (9-17).

Ο Μεντής πήρε το «όπλο» του στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με δύο σερί δικά του τρίποντα πήγε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (11-23). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν ένα «νεκρό» διάστημα της Peristeri Trelleborg και έφτασαν στο 11-27. Δαλέζος, Τσίντζας και Λεβεντούρης έβγαλαν αντίδραση και έτσι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-27, όμως οι Hurricanes πήγαν τελικά στο ημίχρονο κρατώντας απόσταση 10 πόντων, με το σκορ να δείχνει 21-31.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν καλύτερα έπειτα από τη διακοπή και πλησίασαν απειλητικά στους 5 πόντους (28-33). Ο Ιωαννίδης, όμως, βγήκε μπροστά σε εκείνο το σημείο και με συμπαραστάτη τον Λατίφη πήγαν την ομάδα τους στο 28-39. Οι Hurricanes γενικά έβγαλαν πολύ ωραίες συνεργασίες στο σημείο εκείνο, με τον Βλάχο να δείχνει την ποιότητα του και στις ασίστ και κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 35-43.

Η Peristeri Trelleborg όπως στο τρίτο, έτσι και στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκε δυναμικά και πλησίασε στο -4(39-43). Η αντεπίθεσή της, ωστόσο, ξανά δεν είχε διάρκεια, αφού Λατίφης και Μεντής με καθοριστικά καλάθια λίγο αργότερα απομάκρυναν τους Hurricanes στο 45-54. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά τα τελευταία λεπτά του ματς και τελικά ήταν εκείνοι που έφτασαν στη νίκη με 48-57.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Βλάχος με 6 πόντους, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από την Peristeri Trelleborg εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Δημήτρης Δαλέζος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ.

Η Peristeri Trelleborg είχε 14/34 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 11/14 βολές, 30 ριμπάουντ, όπως και 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Hurricanes μέτρησαν 19/41 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 4/17 βολές, 35 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Επίσης έκαναν 11 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς, Δαλέζος Δ. 12(8ρ.), Δρακόπουλος 13, Λεβεντούρης 15(11ρ.), Παλάσκας, Τάτσης, Τσίντζας 8(2ρ.)

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Βασιλειάδης, Βλάχος 6(7ρ.), Ιωαννίδης 10(8ρ.), Κασσελάκης 4(4ρ.), Λατίφης 9(5ρ.), Μεντής 8(1ρ.), Περσίτσας 11(3ρ.), Ρούπας 9(4ρ.), Ρούσσος

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Hurricanes όποτε πλησίασαν οι γηπεδούχοι.