09/03/2024
Trailers 11 19 12 14 11 67 -
Gul’dan Warlocks 10 16 22 8 7 63 -

Η τύχη χαμογέλασε στους Trailers!

Με αρκετή δόση τύχης στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οι Trailers κατάφεραν να λυγίσουν τους Gul'dan Warlocks με 67-63 στην παράταση για την 25η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League και σε συνδυασμό με την ήττα της Black Mapa από τον Ανακασιακό, τη τελευταία αγωνιστική με νίκη επί των Grava Thunders θα πάρουν το εισιτήριο για τα playoff!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Trailers να προηγούνται με 11-10, χάρη σε 4 πόντους του Βλάχου και 4 του Πυριόχου. Ο Κεχαγιάς ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 6 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Πέτροβιτς και Κωνσταντόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κεχαγιάς συνέχιζε να βάζει δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα και με 9 δικούς του πόντους και τρίποντο του Λουκίσσα, οι Gul'dan Warlocks προσπέρασαν με 18-22, 4:30 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με τους Αντωνίου (6π), Πελεκάνο (5π), Νικόλα Σταυριανάκη (5π) και Δέτση (3π) να πετούν φωτιές, προσπέρασαν με 30-26!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κανένας και τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Κεχαγιά, αφού πέτυχε ακόμη 14 πόντους, φτάνοντας τους 29, ενώ έβαλε για πρώτη φορά τους Gul'dan Warlocks στο +6, 42-48! Τους γηπεδούχους κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Παπαδόπουλος με τους 7 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 42-48!

Με τρίποντο του Κεχαγιά και καλάθι του Μαμουτζή, οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν στα μισά της τέταρτης περιόδου με 6 πόντους, 47-53! Οι Trailers έκαναν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με καλάθι του Βλάχου 2" για τη λήξη, έστειλαν το ματς στην παράταση, 56-56, ενώ νωρίτερα τόσο ο ίδιος, όσο και οι Αντωνίου - Παπαδόπουλος εκτέλεσαν εύστοχα από την περιφέρεια.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Trailers είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και με δράστες στην επίθεση τους Πελεκάνο και Βλάχο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 67-63. Για την παρέα του Μαμουτζή στην παράταση βρήκαν στόχο οι Κεχαγιάς, Καρλαύτης και Θειακούλης.

Betsson MVP για τους Trailers ο Παπαδόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/6 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Gul'dan Warlocks ο Κεχαγιάς με 34 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 11/20 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 6 λάθη.

Trailers (Αντωνίου): Βλάχος 17 (1), Πελεκάνος 13 (1), Ζαχαριουδάκης, Παπαδόπουλος 15 (2}, Πυριόχος 4, Σταυριανάκης Γ., Σταυριανάκης Ν. 5 (1), Αντωνίου 9 (3), Δέτσης 3 (1), Βέρρας 1

Gul'dan Warlocks (Μαμουτζής): Θειακούλης 3, Μαμουτζής 2, Κεχαγιάς 34 (3), Κωνσταντόπουλος 2, Πέτροβιτς 10, Λουκίσσας 5 (1), Καρλαύτης 5 (1), Καραμπίνης 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα, αλλά και το show του Κεχαγιά!