13/09/2020
Reddicolo 9 4 18 12 - 43 -
Κέρβεροι 12 22 12 22 - 66 -

Τζανιδάκης, ο νέος Κέρβερος!

Εύκολη πρεμιέρα είχαν οι Κέρβεροι στον 12ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς κέρδισαν το Red-Dicolo με 43-66, σε παιχνίδι που μετατράπηκε σε 4×4, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τζανιδάκη με 26 πόντους!

Πριν καν ξεκινήσει το ματς, 2:30 λεπτά μετά το τζάμπολ ο Σπύρος Νταλαμπίρας αποχώρησε τραυματίας και έτσι το παιχνίδι μετατράπηκε σε 4×4. Οι Κέρβεροι προηγήθηκαν με 9-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά από 6 πόντους του Κοκολάκη και τρίποντα των Τζανιδάκη – Παντελή, ενώ για τους γηπεδούχους το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Ράδος με 5 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο η περιφέρεια των φιλοξενούμενων πετούσε φωτιές και με δράστες τους Τζανιδάκη (8π), Παντελή (8π), Μπέλση (3π) και Συλιγνάκη (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 13-34. Ο Λούτσος με 4 πόντους έδωσε τις λύσεις στην επίθεση του Red-Dicolo σε εκείνο το σημείο της συνάντησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Μακρή τα πήγε εξαιρετικά στην επίθεση και με 10 πόντους του Ζήση, αλλά και 6 του Γιαννούλη, μείωσε στους 15, 31-46. Την διψήφια διαφορά για τους φιλοξενούμενους στην τρίτη περίοδο διατήρησαν οι Συλιγνάκης και Κοκολάκης με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 31-46!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην τελευταία περίοδο, με τους Κέρβερους να φτάνουν στην άνετη νίκη με, έπειτα από 13 πόντους του Τζανιδάκη και 5 του Παντελή. Για το Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ράδος και Λούτσος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/7 βολές, 20/61 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 15/32 δίποντα και 12/44 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Λούτσος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/10 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 μπλοκ. Κορυφαίος των Κέρβερων ο Τζανιδάκης με 26 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, σέρβιρε 8 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Red-Dicolo (Γιαννούλης): Νταλαμπίρας, Γιαννούλης 10, Ράδος 11 (1), Λούτσος 10, Ζήσης 12

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Τζανιδάκης 26 (6), Συλιγνάκης 7 (1), Μπέλσης 5 (1), Κοκολάκης 10, Παντελής 18 (4), Συμσερίδης

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο παιχνίδι που παρακολουθήσαμε και το fair play των Κέρβερων!