26/01/2024
Brooklyn Bets by Amerikanos24 10 5 20 8 - 43 -
Tripodiakos 15 25 14 19 - 73 -

Υγιεινός περίπατος για τον Tripodiako!

Άνετη νίκη για τον Tripodiako, ο οποίος έβγαλε πολλούς διαφορετικούς επιθετικούς πρωταγωνιστές και επικράτησε με 43-73 των Brooklyn Bets, στα πλαίσια 14ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Master.

Άποντοι παρέμειναν οι γηπεδούχοι για τα πρώτα πέντε λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Tripodiakos, τρέχοντας ένα 8-0 σερί με σκόρερ τον Κατσούλη και τον Καψή (4π έκαστος). Ο Χαλαβάτζης έσπασε το ρόδι για τους Bets, για να τον ακολουθήσει o Πουλόπουλος με οκτώ πόντους και να μειώσει τη διαφορά στους πέντε για τους γηπεδούχους, 10-15, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Νίκας με τέσσερις συνεχόμενους πόντους στον αιφνιδιασμό σκόραρε για τον Tripodiako, ο οποίος στη συνέχεια πήρε αέρα δέκα πόντων με τρία ακόμα καλάθια του Σαρλή. Ο Πουλόπουλος με ένα τριποντάκι συνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, καθώς οι φιλοξενούμενοι με 7 διαφορετικούς σκόρερ διεύρυναν την ήδη υπάρχουσα διαφορά, 15-40.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Bets παρουσίασαν εμφανώς βελτιωμένη εικόνα και με τέσσερις πόντους του Kαραγιαννίδη και 11 του Πουλόπουλου, βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με μεγαλύτερη συνέπεια. Μαυράκης με τέσσερις πόντους και Νίκας με τρεις οδήγησαν τον χορό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τελείωσαν και το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού 35-54.

Όλα είχαν κριθεί στην τελευταία περίοδο, με τον Χαλαβάτζη να προσθέτει ακόμα δύο πόντους στο κασε του και τον Tripodiako να κάνει τα απολύτως απαραίτητα και να πετυχαίνει το στόχο με τον Σαρλή, τον Καψή και τον Ασσύ. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν εν τέλει από το κλειστό της Ζωφριάς με το ογδοο τους ροζ φύλλο για φέτος και παρέμειναν εντός του «παιχνιδιού» για την πρόκριση στα playoff.

Betsson MVP για τον Tripodiako αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Καψής με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από τους Brooklyn Bets διακρίθηκε ο Θοδωρής Πουλόπουλος με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/39 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 2 5/11 βολές, 25 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/40 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 14/22 βολές, 56 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Brooklyn Bets (Μπαμπάτσικος): Αγγελόπουλος 1, Καραγιαννίδης 8, Νικολαίδης 2, Πουλόπουλος 22, Ρούσσος, Χαλαβάτζης 7, Χουσέας 1.

Tripodiakos (Νίκας): Ασσύ 15, Γαλανόπουλος 3, Καλδής 3, Κατσούλης 6, Καψής 10, Μαυράκης 11, Νίκας 7, Σαρλής 18.

Τι μας άρεσε: Η καλή εμφάνιση των νεοαποκτηθέντων του Tripodiakou!