05/12/2023
Undrafted 19 8 7 18 - 52 -
Ραμολιμέντα 6 14 6 12 - 38 -

Undrafted από την αρχή μέχρι το τέλος!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό της Ζωφριάς οι Undrafted, καθώς για την 12η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League κέρδισαν τα Ραμολιμέντα με 52-38 και τους έπιασαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τους Undrafted, καθώς με δύο τρίποντα του Γιώργου Χρυσικού, 6 πόντους του Τάσου Χρυσικού και τρίποντα των Αντωνάκη - Θεοδωρόπουλου, προηγήθηκαν με 19-6. Ο Παρλαβάντζας με 4 πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου ήταν αυτός που έλυσε το επιθετικό πρόβλημα των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο τα Ραμολιμέντα έσφιξαν την άμυνά τους και με 7 πόντους του Αλεξίου και 4 του Ποσταλή, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 7, 27-20. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο το τρίποντο του Τάσου Χρυσικού και οι βοήθειες των Αντωνάκη - Φιλίππου Κόντου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους Undrafted να συνεχίζουν να οδηγούν το ματς και με 6 πόντους του Γιώργου Χρυσικού, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 34-26. Το δίδυμο Αλεξίου - Παρλαβάντζα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 34-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Undrafted μπήκαν πολύ δυναμικά, απέκτησαν σημαντική διαφορά και με δράστες στην επίθεση τους Γιώργο Χρυσικό, Τάσο Χρυσικό, Μπάμπη Κόντο και Θεοδωρόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-38. Για τα Ραμολιμέντα στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αλεξίου, Παρλαβάντζας και Τσούτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 12/29 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/12 βολές, 12/42 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson MVP των Undrafted ο Γιώργος Χρυσικός με 24 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 8/14 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Ραμολιμέντων ο Αλεξίου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές και 6/10 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Undrafted (Παπαγεωργίου): Χρυσικός Γ. 24 (2), Κόντος Μ. 2, Αντωνάκης 6 (1), Θεοδωρόπουλος 5 (1), Κόντος Φ. 3, Πανταζής 1, Χρυσικός Τ. 11 (3)

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου 18, Καραχρήστος, Μπονώρης, Εμμανουηλίδης, Παρλαβάντζας 12 (1), Ποσταλής 4, Τσούτης 4 (1), Τσαφαντάκης, Χασιώτης

Τι μας άρεσε: Το show του Γιώργου Χρυσικού!