05/11/2019
Patras Havalakers 17 16 22 18 - 73 -
Think Digital 21 4 12 17 - 54 -

Ακόμα μια εύκολη νίκη για τους Havalakers που μοιάζουν unstoppable!

Το βράδυ της Τρίτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, οι Havalakers υποδέχτηκαν την ThinkDigital. Το παιχνίδι με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μονότονο, με τους περσινούς φιναλίστ να παίρνουν μία άνετη σχετικά νίκη με σκορ 73-57 διευρύνοντας ακόμα περισσότερο το αήττητο σερί τους!

Πολύ καλά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο. Από 5 πόντους είχαν οι Δημητρέλος και Καπερώνης ενώ 1 τρίποντο πέτυχε ο Γρίβας για το τελικό 21-17.Μόνο οι «Λου» και Κυρσανίδης σκόραραν για τους γηπεδούχους στο δεκάλεπτο.10 πόντους είχε ο Παπαδόπουλος και 7 Κυρσανίδης!

Οι Havalakers ξύπνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με το «Λου» να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο με 7 πόντους οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μεγάλο σερί, έσβησαν την διαφορά και δημιούργησαν μία δικιά τους. Μόλις 4 πόντους έβαλε η ΤhinkDigital στο δεκάλεπτο και αυτοί ήταν από τον Καπερώνη και του Βαρέλα.

Ο «Λου» δεν «έσβησε» στο τρίτο δεκάλεπτο. Αντίθετα, συνέχισε να σκοράρει μανιωδώς βάζοντας ακόμα 13 πόντους. Δημιούργησε ένα τεράστιο πρόβλημα για την TD, η οποία δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Από δύο καλάθια είχαν Καυκαλιάς και Γρίβας για το τελικό 55-37 του δεκαλέπτου!

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι «χαβαλέδες» έσβησαν τις μηχανές και απλά συντήρησαν την πολύ μεγάλη διαφορά . 5 πόντους έχει ο Μαγγιώρος και 7 ο Λυκούδης για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα! Αργά ξύπνησε ο Βαρέλας, ο οποίος και 10 πόντους στα τελευταία 10 λεπτά και διαμόρφωσε το τελικό 73-57!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 2 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 29:02 λεπτά αγώνα. Σούταρε 8/11 δίποντα (72,7%) και 5/8 τρίποντα (62,5%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάμπρος Βαρελάς με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ (6-10), 1 κλεψιμο και 4 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 9/24 δίποντα (37,5%) και 0/2 τρίποντα (0%).

Σαν σύνολο, οι Havalakers είχαν 20/39 δίποντα (51,3%), 8/29 τρίποντα (27,6%), 9/24 βολές (37,5%), 46 ριμπάουντ (12-34), 19 ασσίστ, 10 κλεψίματα και 11 λάθη. Η TD είχε 22/59 δίποντα (37,3%), 3/16 τρίποντα (18,8%), 1/3 βολές (33,3%), 40 ριμπάουντ (12-28), 14 ασσίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη.

Havalakers (Παπαδόπουλος): Λεονάρδος 5, Τζέλης 4 (10 ασσίστ), Παπαδόπουλος 33, Λυκούδης 9 (16 ριμπ), Κυρσανίδης 12, Μακρής, Λαμπρόπουλος 6, Μαγγιώρος 7.

ThinkDigital (Καπερώνης): Καπερώνης 9 ( 8 ριμπ, 11 ασσίστ), Καυκαλιάς 6, Δημητρέλος 5, Σταγκίδης 4, Γρίβας 10, Καραντζής 2, Βαρελάς 18 (16 ριμπ), Κανούτος, Μυρσίνης.

Τι μας άρεσε: Η σύνδεση του Παπαδόπουλου με το καλάθι!