19/11/2022
Los Abeles Fakers 14 14 14 17 - 59 -
Greek Freaks 9 14 12 10 - 44 -

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη Fakers!

Έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ' όλη την διάρκειά του, οι μόλις έξι Los Abeles Fakers επικράτησαν των Greek Freaks και πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Παρά τις πολλές απουσίες τους, οι Los Abeles Fakers ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με τρία τρίποντα του Αντωνάκη προηγήθηκαν με 11-6. Οι Freaks απάντησαν με Σύλλα και Σκάγκο όμως ο Αντωνάκης με το τέταρτό του τρίποντο έκανε το σκορ 14-9 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο με τον Βογιατζή να παίρνει την σκυτάλη από τον Αντωνάκη στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Σκάγκο και άξιο συμπαραστάτη τον Υφαντόπουλο ήταν πιο παραγωγικοί, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Σκορ ημιχρόνου, 28-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Παρά τη μεγάλη πίεση των Greek Freaks, οι Fakers έβρισκαν λύσεις στην επίθεση σε κάθε καλάθι που δέχονταν και με επιμέρους σκορ 14-12, διατήρησαν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Ο Βογιατζής έκανε πάλι την διαφορά στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Φωτεινού και Κωνσταντίνου. Για τους φιλοξενούμενους οι Καρανδρέας, Προκάκης και Σκάγκος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με πάθος, ψυχή και απίστευτη ενέργεια οι Los Abeles Fakers κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά να το διευρύνουν κιόλας, φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία για την συνέχεια. Οι Greek Freaks παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, έκαναν πολλά λάθη και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αντωνάκης με 17 πόντους (1/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/48 δίποντα, 6/14 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/42 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 15/25 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Λουκαΐτης 1, Κωνσταντίνου 7, Αντωνάκης 17 (5), Ουζουνίδης 12, Φωτεινός 3

Greek Freaks (Προκάκης): Σκάγκος 16 (3), Προκάκης 2, Υφαντόπουλος 7, Ιωαννίδης 1, Καρανδρέας 8, Θεοχάρης 4

Τι μας άρεσε: Η συνολική εμφάνιση των νικητών. Έπαιξαν μυαλωμένα και έκαναν τις απουσίες τους να μην φαίνονται.