20/09/2019
Kolosos Dunk n' Donuts 16 14 4 22 - 56 -
Pistachios 28 12 24 20 - 84 -

Υπερηχητική πρεμιέρα τα «Φιστίκια»!

Το βράδυ της Πέμπτης 29, Σεπτεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven , οι Pistachios του Γιάννη Κοντογιάννη έκαναν επίδειξη δύναμης με πολύ ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα, επικρατώντας πολύ εύκολα του Kolossos Dunk N Donuts με 84-56.

Ο Μουρμούρης άνοιξε το σκορ του αγώνα και ο Δημόπουλος απάντησε με τρίποντο βάζοντας για πρώτη και τελευταία φορά μπροστά τον Κολοσσό.Γρήγορο 0– 12 για τα «Φιστίκια» με 5 πόντους του Γονιδάκη, τρίποντο του Κοντογιάννη και βοήθειες από Λεμπούση και Τσίτουρα έκαναν το σκορ 3–14. Οι «ροζ» πέτυχαν δύο τρίποντα με Χουλιάρα και Δακουτρό ενώ οι φιλοξενούμενοι με 10 ακόμα πόντους από Γονιδάκη(4), Μουρμούρη(4) και Τσίτουρα διαμόρφωσαν το 13 – 24.

Λεμπούσης και Γονιδάκης πέτυχαν δύο καλάθια με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου αλλά σερί 7 – 0 από Χουλιάρα, Δημόπουλο και Δακουτρό μείωσαν το σκορ σε 16 – 28.Οι ασταμάτητοι στην επίθεση Pistachios με τον Τσίτουρα (6) πρωταγωνιστή και βοήθειες από Γονιδάκη και Μουρμούρη ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά, αλλά η ομάδα του Γιώργου Ζαμπούρα βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Με τον Δακουτρό (6)κυρίως ,Μιαούλη και Χουλιάρα να σκοράρουν μείωσε στους 10 (30-40) με την λήξη του ημιχρόνου.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν το ματς οι Pistachios στο τρίτο δεκάλεπτο. Δέχτηκαν μόνο 4 πόντους από Μιαούλη και Χουλιάρα ενώ στην επίθεση με τους Γονιδάκη(8), Κοντογιάννη(5), Μουρμούρη και Τσίτουρα να εκμεταλλεύονται τα ριμπάουντ των Λεμπούση, Φλίγκου εκτόξευσαν την διαφορά στους 30 (34 – 64).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να προσφέρουν ωραίες φάσεις στην επίθεση.(22-20 το επιμέρους σκορ).Μιαούλης(4) ,Δακουτρός(4), Παλαντζάς(4) και Ζαμπούρας ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους ενώ για τα «Φιστίκια» , ο Φλίγκος με 14 πόντους ήταν ο πρωτοστάτης στην επίθεση με Μουρμούρη και Γονιδάκη να συμπληρώνουν .Το τελικό 56-84 ήταν απόλυτα δίκαιο βάση της εικόνας των δύο ομάδων στο γήπεδο.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μαρίνος Γονιδάκης με 24 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Δακουτρός με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά ο Kolossos είχε 18 – 46 δίποντα, 4 – 22 τρίποντα, 8 – 21 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Pistachios είχαν 31 – 63 δίποντα, 4 – 13 τρίποντα, 10 – 15 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν με 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Kolossos Dunk N Donuts (Ζαμπούρας): Καραμπεςύνης, Παλλαντζάς 4, Μουρτζούκος 2, Χουλιάρας 8, Δακουτρός 19 (8ρ.), Δημόπουλος 3, Μιαούλης 13 (8ρ.), Ζαμπούρας 7 (7ρ.).

Pistachios (Κοντογιάννης) : Παπακαλοδούκας, Τσίτουρας 14 (5ασ.), Μουρμούρης 19 (7ρ.), Φλίγκος 12 (7ρ.), Κοντογιάννης 10, Λεμπούσης  5 (15ρ.), Γονιδάκης 24 (15.ρ).

Τι μας άρεσε: Οι Γονιδάκης και Μουρμούρης μας χάρισαν κάποιες περίτεχνες ενέργειες.

Τι δεν μας άρεσε: Από κάποια στιγμή και μετά ο Kolossos παράτησε το ματς.