14/10/2019
Black Mamba 16 17 22 23 - 78 -
Aladalon 21 9 14 17 - 61 -

Υπεροχή και… αναμονή για το Black Mamba!

Η ομάδα του Παντελή Μπασδάνη απέδωσε πολύ όμορφο μπάσκετ, έκανε το 3-0 στον 21ο όμιλο του Basketaki Cup και αναμένει το παιχνίδι με τη Sparta για να δει αν θα προχωρήσει στην επόμενη φάση, αφήνοντας τους Aladalon στο 1-2, αλλά με επίσης πολύ καλή εικόνα, σε ένα ματς που ευχαριστήθηκε όποιος το είδε.

Οι Aladalon είναι νέα ομάδα στη διοργάνωση και περιμένουμε κάθε φορά να δούμε σε τι επίπεδο βρίσκεται, δείχνοντας αυτή τη φορά ότι μπορεί να κοντράρει αντιπάλους της που παίζουν στη Master League, αφού μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και οι Σουβλέρης, Μιχαηλίδης, Μελανοφρύδης της έδωσαν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο, με ένα εντυπωσιακό 16-21, έχοντας από πλευράς «φιδιών» τους Καριώτη, Χρυσάνη, Μπολοτάκη και Δέδε να είναι αποτελεσματικότεροι στη ρακέτα.

Από τη δεύτερη περίοδο άλλαξε λίγο η κατάσταση, με το Mamba να παίζει καλύτερη άμυνα πάνω στον Σουβλέρη και τον Λουκόπουλο να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες ως οργανωτής, κάτι που έδωσε τον έλεγχο στους τυπικά γηπεδούχους και μέχρι το ημίχρονο το σκορ έγινε 34-30, με τους «Αλλαντάλλων» να βρίσκουν στόχο με Σουβλέρη, Παυλίδη και Μιχαηλίδη, αλλά να δυσκολεύονται στην ανάπτυξη των επιθέσεών τους.

Οι οδηγίες του Μπασδάνη φάνηκε ότι έπιασαν αμέσως τόπο στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού ο Δέδες απελευθερώθηκε στη ρακέτα και ο Λουκόπουλος έκανε ακόμα περισσότερα από τον «άσο», με τους Μπολοτάκη, Χεμντάν να δίνουν κι άλλες λύσεις κάτω από το καλάθι και να φέρνουν τους «κιτρινοπορτοκαλί» στο +11 μέχρι το 30ο λεπτό (55-44), ενώ οι «κόκκινοι» στηρίχτηκαν πάλι στον Σουβλέρη, ο οποίος είχε πιο πιεστικά μαρκαρίσματα και όχι τόσους χώρους για να δράσει.

Κάπως έτσι κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τα «φίδια» να συνεχίζουν το όμορφο μπάσκετ και τον Ράδο να βοηθάει πολύ σε άμυνα και transition, πετυχαίνοντας και ένα τρίποντο και τους Καριώτη, Λουκόπουλο, Χρυσάνη, Χεμντάν να φτάνουν το επί μέρους σκορ τους στο 23-17, έχοντας από την άλλη τους Aladalon να τρέχουν μεν και να ακολουθούν τον ρυθμό, αλλά να μην είναι τόσο εύστοχοι για να απαντήσουν ανάλογα, οπότε το 78-61 ήρθε φυσιολογικά και κράτησε αήττητους τους… παλιούς.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Τάσος Καριώτης με 10 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ από τους «Αλλαντάλλων» ξεχώρισε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «κιτρινοπορτοκαλί» είχαν 30/63 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 9/15 βολές, 50 ριμπάουντ (18-32), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «κόκκινους» να τελειώνουν το ματς με 21/51 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 10/16 βολές, 40 ριμπάουντ (11-29), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Black Mamba (Μπασδάνης): Λουκόπουλος 17 (7 ασίστ), Δέδες 17 (11 reb), Μπολοτάκης 14, Καριώτης 10, Χρυσάνης 8, Χεμντάν 7, Ράδος 5

Aladalon (Κωνσταντίνος Δ.): Σουβλέρης 25, Μιχαηλίδης 10, Μελανοφρύδης 10, Παυλίδης 8, Αθανασάκος 3, Διαμαντόπουλος 3, Μαχαίρας 2, Μπούσουλας

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα σε όλη τη διάρκεια του ματς, το οποίο είχε ελάχιστες διακοπές και είδαμε ωραίες φάσεις και από τις δύο ομάδες.