23/10/2019
Patras Havalakers 23 5 17 13 - 58 -
TECHbuddy 10 11 10 12 - 43 -

Τους πήρε ώρα, αλλά υπέταξαν και την TECH οι Havalakers!

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής, οι Havalakers υποδέχτηκαν την φιλόδοξη και αήττητη TechBuddy. Το ματς ήταν χαμηλών τόνων με τους Havalakers να είναι πάντα μπροστά στο σκορ και με την Tech να κυνηγάει. Η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 6-13 πόντων, με την φιλοξενούμενη ομάδα να μην μπορεί να πλησιάσει τους περσινούς φιναλίστ. Εν τέλει η νίκη, με σκορ 58-43 πήγε στους Havalakers, οι οποίοι παρέμειναν δίχως ήττα!

Πολύ δυνατά μπήκαν οι Havalakers στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Χρυσανθόπουλο οδηγό με 9 και με τον Τζέλη άξιο υπασπιστή με 6, η ομάδα του Ροκανά δημιούργησε μια διαφορά 13 πόντων (23-10). Για την Tech 6 πόντους είχε ο Αμπατζής στην παρθενική του συμμετοχή στο πρωτάθλημα!

Η Tech μπήκε πιο οργανωμένη στην δεύτερη περίοδο. Με τον coach Μακεδόνα να δίνει τις κατάλληλες οδηγίες, τα παλικάρια του Βαλέρη μείωσαν αρκετά. Σε αυτό πρωταγωνιστικό ρόλο είχε τόσο ο Αμπατζής με το σκοράρισμα, όσο και ο Μπιλιάνης με την άμυνα! Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σκορ να είναι 28-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Φορτσάτοι μπήκαν οι «χαβαλέδες» το τρίτο δεκάλεπτο. Με περίσσια όρεξη και με έναν τρομερό Λυκούδη, οι Havalakers ανέβασαν την διαφορά ξανά στους 13. Άξιο αναφοράς, είναι το γεγονός ότι μέσα σε αυτά τα 10 λεπτά, 7 διαφορετικοί παίχτες των γηπεδούχων σκόραραν κάτι που δείχνει τον πλουραλισμό και την ποικιλία στην επίθεση των Havalakers. Η Tech δεν είχε απάντηση και έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ!

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Οι Havalakers προσπάθησαν να διατηρήσουν την διαφορά (+13) ενώ η Tech προσπάθησε να μειώσει. Δυστυχώς όμως, η εμπειρία και το πάθος των περσινών φιναλίστ «μίλησαν» και έδωσαν την νίκη και το ροζ στους Havalakers με σκορ 58-43. Για την Tech πολύ καλά έπαιξε ο «πύργος» Κωνσταντόπουλος που όμως δεν είχε την ανάλογη υποστήριξη από την ομάδα του!

Μvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Λυκούδης με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ (5-9) σε 33:29 λεπτά αγώνα. Είχε επίσης 2 ασσίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Σούταρε 4/13 δίποντα (30,8%), 2/5 τριποντα (40%) και 1/2 βολές (50%). Για την Tech ξεχώρισε ο Λάμπρος Κωνσταντόπουλος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ (5-0), 1 ασσίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 19:10 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 5/12 δίποντα (41.7%) και 3/5 βολές (60%).

Σαν σύνολο, οι Havalakers είχαν 14/41 δίποντα (34,1%), 8/39 τρίποντα (20,5%), 2/12 βολές (16,7%), 49 ριμπάουντ (16-33), 11 ασσίστ, 13 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη. Η TechBuddy είχε 14/48 δίποντα (21,2%), 2/15 τρίποντα (13,3%), 9/15 βολές (60%), 38 ριμπάουντ (9-29), 5 ασσίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 16 λάθη.

Havalakers (Ροκανάς): Τζέλης 10, Λυκούδης 15 (14 ριμπ), Χρυσανθόπουλος 13, Κυρσανίδης 8, Μακρής 4, Κωνσταντόπουλος, Ροκανάς 3, Κολίπουλος 5, Μαγγιώρος 3.

TechBuddy (Βαλέρης): Κατσιγιάννης Σ., Βαλέρης 10, Μπιλιάνης 2, Παπαδημητρόπουλος 4, Γεωργιόπουλος 2, Κατσιγιάννης Α., Χουρδάκης 2, Γαλιώτος, Αμπατζής 10, Μενεγής, Κωνσταντόπουλος 13.

Τι μας άρεσε: Η ποικιλία στην επίθεση των γηπεδούχων!