05/11/2023
Πι Stoli α 11 15 14 21 - 61 -
Alpinists BC 7 10 4 10 - 31 -

"Υπνώτισαν" τους Alpinists τα ΠιStoliA!

Δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη για τα ΠιStoliA στον πρώτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Alpinists με 61-31 στο κλειστό της Ζωφριάς και παραμένουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ελαφρώς καλύτερα ήταν τα ΠιStoliA στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Ιωαννίδη, 3 του Λιόλιου και βοήθειες των Σιούτη - Κεφαλιανού, προηγήθηκαν με 8-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 11-7. Ο Μαγκανιάρης από την περιφέρεια και οι Λιοφάγος - Βακρινός μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +11, 24-13, και τελικά με 7 πόντους του Λιόλιου και 4 του Σιούτη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 26-17. Ο Καββαδίας με 5 πόντους και ο Μουτεβελής με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Αλπινιστών σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι τα ΠιStoliA έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με 6 πόντους του Σιούτη και 4 του Βούλγαρη, ξέφυγαν στους 21 πόντους, 40-19. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 40-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό της ομάδας του Μαυρουδή ο Συκάρης, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Λιοφάγος. Σκορ τρίτης περιόδου 40-21!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του απόντα Παπαδιονυσίου ήταν ασταμάτητη και με δράστες στην επίθεση τους Λιόλιο, Ιωαννίδη, Κωνσταντινίδη και Βούλγαρη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 61-31. Για τους Alpinists στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μουτεβελής, Μαγκανιάρης και Βακρινός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 22/44 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 4 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/15 βολές, 7/36 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp για τα ΠιStoliA ο Λιόλιος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 5/7 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Alpinists ο Λιοφάγος με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

ΠιStoliA (Λιόλιος): Βούλγαρης 6, Ιωαννίδης 8, Κεφαλιανός 4, Λιόλιος 24 (4), Κωνσταντινίδης 9 (1), Σιούτης 10

Alpinists (Μαυρουδής): Λιοφάγος 4, Βακρινός 3, Γούλας 2, Καββαδίας 5, Κυριακίδης, Μαγκανιάρης 5 (1), Μουτεβελής 10 (3), Συκάρης 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους τα ΠιStoliA!