25/02/2024
Αμφιδέξιοι 16 8 15 18 - 57 -
Flood BC 12 14 19 24 - 69 -

Υπό τις ευλογίες του «Αγίου Κουσάσιου»!

Οι «ροσονέρι» μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τους guard της ομάδας, Γεωργόπουλο, Γκατζιώρα και Ρίζο να παίρνουν το όπλο τους με επιτυχία, έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 16-12! Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν μακρυά από τον καλό τους εαυτό, παρουσιάστηκαν άστοχοι, δεν πέρασαν τη μπάλα στο Ζαφειρόπουλο και είχαν ως μοναδικό διασωθέντα τον Κουσάση με 5 πόντους στο ενεργητικό του!

Στην συνέχεια  η ομάδα του Ασπιώτη αύξησε την ένταση της στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, κράτησε τον αντίπαλο στους εννέα πόντους και με τον Ζαφειρόπουλο να κάνει αισθητή την παρουσία του μέσα στο ζωγραφιστό, οδηγήθηκε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα δυο πόντων με σκορ 24-26! Στον αντίποδα, οι Αμφιδέξιοι είναι μια ομάδα που βασίζεται στο επιθετικό ταλέντο, με αποτέλεσμα όταν τα ατού της δεν βρίσκουν σκορ υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στην συνολική λειτουργία της! Πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ρίζος με 4 πόντους!

«Το τρίποντο πάρτυ του Κουσάση με καλεσμένους τους Αμφιδέξιους» θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο τίτλος για να περιγράψει κανείς τι ακριβώς συνέβη στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης! Ο Κουσάσης βρέθηκε στην ζώνη του λυκόφωτος, πέτυχε τρία μεγάλα τρίποντα, πήρε δυο ριμπάουντ και έδωσε μια μαγική ραχιαία πάσα στον αιφνιδιασμό που ανάγκασε όσους βρισκόντουσαν εκείνη την ώρα στο γήπεδο να σηκωθούν και να χειροκροτήσουν! Και επειδή το μπάσκετ είναι άθλημα ψυχολογίας, ο επιθετικός οίστρος του Κουσάση συνεπήρε και τον Ασπιώτη, ο οποίος με δυο δικά του τρίποντα έβαλε το δικό του λιθαράκι, ώστε οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν την περίοδο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων με σκορ 39-45! Στον αντίποδα, η άμυνα με τα μάτια της παρέας του Τζαβέλλα στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο στοίχισε το προβάδισμα και αν δεν ήταν ο Ρίζος να βάλει δέκα πόντους τα πράγματα θα ήταν ακόμη χειρότερα!

Στην τέταρτη περίοδο ο Κουσάσης συνέχισε να σοκάρει τους Αμφιδέξιους έξω από την γραμμή των 6.75 και εκείνοι με την σειρά τους συνέχισαν να μη παίζουν άμυνα, με το τελευταίο σφύριγμα των «ρεφ» να βρίσκει τους παίκτες της Flood να πανηγυρίζουν την δεύτερη φετινή νίκη επί των Αμφιδέξιων με σκορ 57-69!

Betsson MVP ο Αλέξανδρος Κουσάσης με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αναστάσιος Ρίζος είχε 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα!

Αμφιδέξιοι(Τζαβέλλας): Γεωργόπουλος 13, Γκατζιώρας 7, Κακκαβάς 4, Ρίζος 24, Στουρνάρας, Τζαβέλλας 4, Τζωρτζάκης 5.

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 4, Ασπιώτης 10, Γρηγορακάκης, 9, Ζαφειρόπουλος 19, Κουσάσης 20, Λιανός 2, Παγόπουλος 5!

Τι μας άρεσε: Η τρίποντο ραψωδία του Κουσάση!