28/10/2020
Αναλώσιμοι 10 22 22 13 - 67 -
Cleveland Havaliers 5 6 4 16 - 31 -

Υποδέχτηκαν τους Cleveland Havaliers οι Αναλώσιμοι!

Πρώτη νίκη για τους Αναλώσιμους στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των νεοσύστατων Cleveland Havaliers με 67-31 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τον Χρηστακάκο να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι με 8 πόντους, οι Αναλώσιμοι προηγήθηκαν δύο φορές με αέρα 6 πόντων, 6-0 & 8-2, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 10-5. Ο Μαντάς και ο Λαμπίρης σκόραραν από 2 πόντους ο καθένας στα πρώτα λεπτά για τους φιλοξενούμενους, ενώ 1/2 βολές είχε ο Παναγιωτάκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Μανώλη (7π), Χρηστακάκο (6π) και Φωτίου (3π), έχτισαν διψήφια διαφορά 21 πόντων, 32-11. Από την περιφέρεια βρήκαν στόχο σε εκείνο το σημείο οι Cleveland Havaliers, με τους Σημαντάρη και Συψή να έχουν από ένα τρίποντο έκαστος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αναλώσιμοι, καθώς με 8 πόντους του Μανώλη, 5 του Χρηστακάκου, 4 του Τάγαρη και τρίποντο του Φωτίου, έφτασαν την διαφορά στους 39, 54-15. Δεν μπόρεσαν οι πράσινοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τα καλάθια των Συψή και Μαντά. Σκορ τρίτης περιόδου 54-35!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έτσι η παρέα του Νικολόπουλου έφτασε στην άνετη νίκη με 67-31, χάρη σε 7 πόντους του Ταλιούρα και 5 του Χρηστακάκου. Για τους Havaliers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παναγάκης (5π), Λαμπίρης (4π) και Μαντάς (3π), ενώ από 2 πόντους είχαν οι Γρίβας και Παναγιωτάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 19/50 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/2 βολές, 9/43 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 25 λάθη.

Κορυφαίος των Αναλώσιμων ο Χρηστακάκος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 7/9 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Cleveland Havaliers ο Μαντάς με 7 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 4, Μανώλης 15 (3), Χρηστακάκος 24 (3), Φωτίου 6 (2), Ταλιούρας 9 (1), Πολύδωρος 1, Τάγαρης 4, Χρονόπουλος 2, Νικολόπουλος 2

Cleveland Havaliers (Συψής): Μαντάς 7 (1), Σημαντήρας 3 (1), Παναγιωτάκης 3, Γρίβας 2, Συψής 5 (1), Λαμπίρης 6, Θεοδωρόπουλος, Γεωργαλής, Παναγάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!