04/02/2024
Young Ballers BC 14 8 18 25 - 65 -
Hoopers BC 18 17 10 17 - 62 -

Με υπομονή και επιμονή οι Ballers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Young Ballers λύγισαν στο φινάλε τους Hoopers με 65-62 για την 16η αγωνιστική του δευτέρου και επέστρεψαν στις νίκες!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Hoopers στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Χαραλαμπίδη, 4 του Δαλάτση, 4 του Λιόκα και 3 του Αντωνίου, προηγήθηκαν με 9-16 και έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 14-18. Ο Ζορμπάνος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Με 4 πόντους του Κολυβάκη και 4 του Στεφανάκου, οι Young Ballers προσπέρασαν στα μισά της δεύτερης περιόδου με 22-21. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Δαλάτσης και Χαραλαμπίδης έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα και με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, έστειλαν τους οράνιε στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 22-35!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Θεανίδη έσφιξε την άμυνά του και με 7 πόντους του Ανδρεάδη και τρίποντα των Στεφανάκου - Κολυβάκη, πλησίασε στους 5, 40-45. Τους φιλοξενούμενους διατήρησε σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα ο Λιόκας με τους 6 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 40-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Young Ballers συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με μεγάλα σουτ των Ανδρεάδη, Σακελλαρίου, Ράπτη και Κολυβάκη, έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή με 65-62. Για τους Hoopers στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Χαραλαμπίδης, Λιόκας και Αντωνίου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 16/52 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 7 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/26 βολές, 17/38 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Betsson MVP των Young Ballers ο Ζορμπάνος με 10 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 2/2 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Hoopers ο Χαραλαμπίδης με 21 πόντους, έχοντας 10/14 βολές, 4/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Young Ballers (Θεανίδης): Ανδρεάδης 17 (2), Αργυρόπουλος, Ζορμπάνος 10 (2), Κολυβάκης 10 (2), Κρόκος, Μουζάκης 3, Ντιντιλάς 2, Ράπτης 6 (2), Σακελλαρίου 10, Στεφανάκος 7 (1)

Hoopers (Αντωνίου): Δαλάτσης 14, Αντωνίου 6 (1), Δημάκης 4, Καραλής 2, Λιόκας 15 (1), Ρέμπελος, Χαραλαμπίδης 21 (1)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε της συνάντησης!